Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Ahmet Yetişen'in Zorla Kaybedilmesi

1956 yılında Batman’a bağlı Reşkotanê (Çarpili) Köyü’nde doğan Ahmet Yetişen, evli ve altı çocuk babasıydı. Kaybedildiği sırada eşi 7. çocuklarına hamileydi. Eşi Türkan Yetişen'in Batman Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçe ve sonrasında savcılık tarafından alınan ifadelerine göre, 12 sene Mersin'de yaşadılar. Ahmet Yetişen, bu sırada çivi fabrikasında çalışıyordu. Ekonomik kriz sebebiyle işten çıkarılınca 1992 yılında Mersin'den Batman'a taşındılar ve Ahmet Yetişen çiftçilik yapmaya başladı.

10.07.2012 tarihli AİHM kararına göre, 13.11.1994 tarihinde saat 19.00 sularında askerler, polisler ve Kerpiçe ve Merxende köylerinin korucuları Ahmet Yetişen’in evine baskın yaptı. Ahmet Yetişen evde değildi. Evi arayarak eşinin ve çocuklarının kimliklerine baktılar. Onu evde bulamayınca dışarı çıkarak evin etrafında pusu kurup beklemeye başladılar. Bu sırada evden kimsenin dışarıya çıkmasına da izin vermediler. Gece yarısı civarında tekrardan eve giren güvenlik güçleri Ahmet’in 13 yaşındaki oğlu Hanifi’yi yatağından çıkardı. Annesini odaya kilitleyerek oğlu Hanifi’ye “baban nerede” diye sordular. Sorguyla birlikte darpa başlayan güvenlik güçleri Hanifi’yi dışarı çıkardı. Annesi hava soğuk olduğundan ve oğlunun üzerinde giysi bulunmadığından kıyafetlerini giymesine müsade etmelerini istedi ancak işkenceye devam edildi. Oğluna yapılan işkencelere dayanamayan ve onun ardından gitmek isteyen anne de tehdit ve darp edildi. Hanifi bir arabanın bagajına konularak önce amcasının evine götürüldü. Daha sonra ise H.S. ve N.G.’nin evine götürüldü. Ahmet Yetişen N.G.’nin evinde bulundu. O, ev sahipleri ve oğlu Hanifi alınarak Batman Komando Tabur Komutanlığına götürüldü.

Hanifi’nin Batman Cumhuriyet Savcılığına verdiği dilekçelere göre, babasına Filistin Askısı uygulandı, kendisine yüksek basınçlı su püskürtüldü ve sopa ile dövüldü. Kendisine de işkence uygulanan Hanifi, F.A. ile K.Ç.’nin de bulunduğu hücreye kondu. Ardından güvenlik güçleri Hanifi, Ahmet ve K.Ç. arasında yüzleştirme gerçekleştirdi. Güvenlik güçleri ertesi gün Hanifi’yi babasının kol saatini vererek serbest bıraktı. Türkan Yetişen'in 2-3 gün sonra Batman Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı müracaatta kendisine eşinin gözaltına alınmadığı söylendi. Daha sonra Emniyet Müdürlüğüne, Batman Jandarma Karakoluna ve Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığına yapılan başvurularda da aynı cevapla karşılaştı. Ancak K.Ç., Türkan Yetişen'e Bismil Jandarma Komutanlığında Ahmet Yetişen ile nezarette beraber olduklarını söyledi.

10.10.1996 tarihinde PKK üyesi olduğu iddiası ile Batman Emniyet Müdürlüğünde alınan ifadesinde D.Y., Ahmet Yetişen'in de PKK üyesi olduğunu öne sürdü. Bunun üzerine Ahmet Yetişen, 23.10.1996'dan itibaren PKK üyesi olduğu iddiasıyla aranmaya başlandı. 3 Aralık 2003 tarihinde YAKAY-DER, İstanbul Fatih Savcılığına, aralarında Ahmet’in de bulunduğu 160 kayıp kişi hakkında başvuruda bulundu. Fatih Savcılığı dosyayı Batman Savcılığına gönderdi ve ikinci bir soruşturma açıldı. 22.01.2004 tarihinde iki soruşturma birleştirildi.

Hanifi ve Türkan, daha sonra Batman Savcılığına verdikleri dilekçelerle sorumluların tespit edilerek cezalandırılmasını ve tanıklar A.B. ve N.Y.'nin ifadelerinin alınmasını istedi. Bunun üzerine tanık olarak dinlenen A.B., 1995 yılının Ekim ayında Batman Emniyet Müdürlüğünde gözaltında olduğu sırada kendisine Ahmet Yetişen'in ölü olduğu bir fotoğrafın gösterildiğini doğruladı. Diğer tanık N.Y., 1995 yılının Şubat ayında Batman Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alındığı sırada görevli polis memurlarının kendisine, Ahmet Yetişen'in o sırada hala gözaltında tutulduğunu söylediklerini belirtti.

Aile, 12.05.2006 tarihinde AİHM'ye başvurdu. Ancak AİHM, 6 aylık başvuru süresi kuralına uyulmaması nedeniyle 10.07.2012 tarihinde kabul edilemezlik kararı verdi. DİHA'dan M.V. ve A.V.T.'nin haberine göre, YAKAY-DER, 2013 yılında Birleşmiş Milletler Gözaltında Zorla veya Gönülsüz Kayıplar Çalışma Grubu'na başvurdu. Habere göre Çalışma Grubu 08.09.2014 tarihli raporunda Türkiye'den Ahmet Yetişen hakkında bilgi verilmesini istedi.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Soruşturma / Dava tarihi:1998-09-30
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
AİHM kararı
Savcılık işlemleri ve kararları
İfade tutanağı
Gazete veya internet haberi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Ahmet Yetişen 1994-11-14

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS