Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Ali Efeoğlu'nun Zorla Kaybedilmesi

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Ali Efeoğlu, 5 Ocak 1994'te İstanbul'un Pendik ilçesinde sivil polislerce kaçırıldı. Daha sonra kendisinden haber alınamadı. 26 Ocak 1994 tarihli Özgür Gündem gazetesinde yer alan habere göre, Ali Efeoğlu için Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen forumda akıbetinin açıklanması talebinde bulunuldu. Aynı haberin devamında, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yaptıkları basın açıklamasında, başta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü olmak üzere, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, TBMM Başkanlığı ve Uluslararası Af Örgütüne başvurduklarını, ancak Ali Efeoğlu’nun akıbeti hakkında herhangi bir bilgi alamadıklarını bildirdiklerine yer verildi. Habere göre, söz konusu basın açıklamasında Ali Efeoğlu’nun daha önce de gözaltına alınıp işkence gördüğü, bu yüzden Adli Tabiplikten 5 gün iş göremez raporu aldığı da belirtildi.

Aynı gün Cumhuriyet gazetesinde “Gözaltında Kayıp” başlığı altında verilen haberde Ali Efeoğlu’nun gözaltında kaybedildiğine yer verilmesi üzerine, bu haber suç duyurusu olarak kabul edilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet Gazetesinin 2 Şubat 1994 tarihli nüshasında yer alan habere göre, Şırnak Bağımsız Milletvekili Mahmut Alınak, Başbakan Tansu Çiller’e yönelttiği yazılı soru önergesinde daha önce gözaltında kaybolan Ayhan Efeoğlu’nun kardeşi Ali Efeoğlu’nun da gözaltında kayıplar listesinde yerini aldığını belirterek, hükümetin kayıplar konusundaki inisiyatifini, SHP-DYP iktidarı süresince gözaltında meydana gelen kayıp sayısını ve genel bir soruşturma başlatmayı düşünüp düşünmediklerini sordu. Özgür Gündem gazetesinin 5 Şubat 1994 tarihli nüshasında yer verdiği habere göre, DEP Diyarbakır Milletvekili Sedat Yurtdaş, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe’ye sunduğu önergeyle Ali Efeoğlu’nun gözaltında gerçekleşen kayıplara eklenen yeni bir isim olup olmadığını sordu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının açtığı soruşturmada hiçbir ilerleme kaydedilmedi ve 7 Ocak 2009 tarihinde zamanaşımı kararı verilerek şüpheli olan İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki ilgili görevliler hakkında kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi. Ailenin avukatları aracılığıyla yaptığı itiraz ve soruşturmanın genişletilmesi talebi de Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturmada zamanaşımı nedeniyle takipsizlik/kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
Gazete veya internet haberi
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
Savcılık işlemleri ve kararları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Ali Efeoğlu 1994-01-05 İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Polis

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS