Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Cemal Kavak'ın Zorla Kaybedilmesi

Diyarbakır Vergi Mahkemesi'nde memur olarak çalışan Cemal Kavak, kahvehanede oyun arkadaşları ile birlikte vakit geçirdikten sonra 24 Nisan 1996 tarihinde saat 23 sularında Dağkapı İskanevleri minibüsüne bindi. En son Kuruçeşme durağında minibüsten inerken arkadaşları E.Y. ve S.Y. tarafından görüldü. O gece evine dönmemesi üzerine ertesi gün işine de gitmediğini öğrenen ailesi, Cemal Kavak’ın kayıp olduğunu ve kendisinden haber alamadıklarını Bağlar Karakol Amirliği nezdinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi.

Sonuçsuz kalan bu çabalarının ardından 26 Nisan’da Diyarbakır Devlet Hastanesi morguna kimliği belirsiz bir bedenin geldiği duyumunu alan aile, morga gittiğinde oğullarını teşhis etti. Olay yeri inceleme tutanağına yansıdığı üzere bedeni Diyarbakır’ın Çınar İlçesine bağlı Yuvacık Köyü yakınlarında, Diyarbakır-Bismil karayolu üzerinde yol kenarındaki sazlıkların arasında boynundan telle boğulmuş bir vaziyette bulundu. Failler belli değildi ve hiçbir görgü tanığı yoktu. Cemal Kavak’ın cansız bedeninin bulunduğu yere hangi yönden gidilirse gidilsin iki ya da üç kontrol noktasından geçmeden ulaşımın mümkün olmaması, yine cansız bedenin, Cemal Kavak’ın son görüldüğü yerden çok uzakta bir yerde bulunması, faili meçhul bir cinayete kurban giden maktulün zorla kaybedildiğine işaretti.

Ailenin avukatı Diyarbakır İdare Mahkemesinde devlet aleyhine tazminat davası açtı. Bu davanın olumlu sonuçlanmaması üzerine aile avukatları aracılığıyla 4 Ağustos 1999 tarihinde AİHM’ne başvurdu. AİHM 6 Temmuz 2006 tarihli kararında, Sözleşme’nin yaşam hakkını düzenleyen 2. maddesinin Cemal’in ölümü ile ilgili etkili ve yeterli bir soruşturma yapılmadığı için usulden ihlal edildiğine, ayrıca etkili bir başvuru hakkı olmadığı için Sözleşme’nin 13. maddesinin ihlal edildiğine karar verdi ve devleti tazminat ödemeye mahkum etti.

Hukuki süreçte son durum:Bilinmiyor
Soruşturma / Dava tarihi:1996-04-26
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

AİHM kararı
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
Savcılık işlemleri ve kararları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Mesut Yılmaz Başbakan
Ülkü Gökalp Güney İçişleri Bakanı
Mehmet Ağar Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
Necati Bilican OHAL Bölge Valisi
Alaaddin Yüksel Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Cemal Kavak 1996-04-24

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS