Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Derviş Özalp'ın Zorla Kaybedilmesi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde balıkçıkla geçinen Derviş Özalp, 1994 yılının Şubat ayında evden balık tutmak üzere ayrıldı ve kendisinden bir hafta boyunca haber alınamadı. 19 Şubat 1994'te Cizre Esentepe mevkii E-24 Karayolunun alt kısmında cenazesinin bulunması üzerine üç jandarma huzurunda ifadesi alınan anne Fadım Özalp, oğlunun kimseyle bir sorunu olmadığını, kendi halinde ailesinin geçimini sağlayan biri olduğunu söyledi. Aynı üç Jandarmanın hazırladığı olay yeri tespit tutanağında, Derviş Özalp'in üzerinde yağmurluk olduğu, yaklaşık 3 metre ilerisinde iki adet boş kalaşnikof kovanı bulunduğu, üzerinden ve olay yerinden kimliğinin çıkmadığı; PKK tarafından öldürülmüş olabileceği yazıldı.

2009 yılında cezaevinde tutuklu bulunan iki gizli tanığın, Şırnak ili Cizre ilçesinde 1993 -1995 yılları arasında terörle mücadele adı altında faaliyet yürüten bir suç örgütünün varlığından bahsedip işlenen suçlar hakkında ayrıntılı bilgiler vermeleri üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı (CMK 250. Maddesinde Belirtilen Suçlara Bakmakla Yetkili) 2009/906 hazırlık numaralı bir soruşturma başlattı. Savcılığın, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı (soruşturma no 2009/430) ile birlikte yürüttüğü bu soruşturmanın ciddiyetle üzerine düşülmesi sonucu, tanık anlatımlarının birçok eski dosya bilgileri ile örtüştüğü görülerek önemli kanıtlara ulaşıldı ve şüphelilerin bir kısmı tutuklandı. Yaşanan gelişmelerin duyulmasıyla bölge kamuoyunda sorumluların tespit edilip, yargılanabileceği umudu doğdu. Bu nedenle 2009 yılında Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde pek çok aile Şırnak Barosu aracılığıyla ve gönüllü avukatların destekleriyle kendi kayıplarının da akıbetlerini öğrenebilmek ve sorumluların bulunması amacıyla uzun süredir hiçbir ilerleme olmamış kayıp dosyaları ile ilgili olarak savcılıklara yeniden başvuru yaptı. Derviş Özalp'in eşi Hatice Özalp'in verdiği dilekçe de Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2009/430 soruşturma numarasıyla işleme konuldu.

Şırnak barosu avukatları, savcılığa verdikleri dilekçeyle, Derviş Özalp'in 10 Şubat 1994 tarihinde kaçırıldıktan sonra 19 Şubat 1994 tarihinde Saklan deresinde bir köprü altında boğularak öldürülmesi ve silahla taranması olayıyla ilgili itirafları ulusal basına yansıyan Mehmet Nuri Binzet'in anlattıklarına atıfla, Derviş Özalp'in kaçırılarak sorgulanması ve sonrasında da öldürülmesi olayına karıştığından şüphelenilen Adem Yakin, Abdülhakim Güven, Kamil Atak ve Cemal Temizöz'ün tutuklanması talebinde bulundu.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Gazete veya internet haberi
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
Savcılık işlemleri ve kararları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Derviş Özalp 1994-02-10 Cemal Temizöz (Cizre İlçe Jandarma Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı
Derviş Özalp 1994-02-10 Adem Yakin (Bedran kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Derviş Özalp 1994-02-10 Abdulhakim Güven (Fırat Altın) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Derviş Özalp 1994-02-10 Kamil Atak Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS