Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Hazım Ünver'in Zorla Kaybedilmesi

Hazım Ünver 1967 yılında Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Delaka köyünde doğdu. Küçüklüğünden beri ayağının biri sakattı. 90’lı yılların çatışmalı ortamı ve köylerine yönelik baskılardan dolayı ailesiyle birlikte Adana’ya göç etmişti. Evli ve bir kız bir erkek iki çocuk babasıydı.

1996 yılının Ekim ayında Adana’dan Uludere’de bulunan amcasının yanına ziyarete geldi ve ayağıyla ilgili sağlık sorunları nedeniyle tedavi için Irak’a gitmek istediğini söyledi. Uzun süre geri dönmeyince amcası Osman Ünver Irak’taki akrabalarını arayarak Hazım Ünver’in durumunu sordu. Akrabaları, Hazım Ünver’in yaklaşık bir ay önce yanlarından ayrıldığı cevabını verdi. Osman Ünver bunun üzerine gümrük kapısına gitti. Irak gümrüğünden yeğeninin Irak’tan çıkış yaparak Türkiye’ye girmiş olduğunu öğrendi. Ancak ona daha sonra ne olduğunu öğrenemedi. Kendi imkanlarıyla yeğeninin akıbetini öğrenmeye çalışan amca Osman Ünver, arayışlarına devam ederse yeğeninin başına gelenlerin kendi başına da geleceği yönünde tehdit edildi. Hazım Ünver’den bir daha haber alınamadı.

2008 yılında gazeteci Faruk Arslan’ın kaleme aldığı ‘’Karakutu: Ergenekon’un Karanlık İsmi Tuncay Güney’’ isimli kitap yayımlandı. Kitapta Tuncay Güney’in 1990’lı yıllarda JİTEM tarafından öldürülen birçok kişinin Silopi Botaş Askeri Tesislerine gömülmüş olduğu beyanı yer alıyordu. Bunun üzerine Şırnak Barosu Başkanı Av. Nuşirevan Elçi Silopi Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu ve bahsi geçen yerlerde kazı yapılmasını talep etti. Kazıların yapılacağı yönünde çıkan haberler üzerine 54 kişinin öldürüldüğü ya da zorla kaybedildiği iddiasıyla 57 kişi tarafından soruşturmaya dahil olma talebiyle başvuru yapıldı. Başvuranlar arasında Hazım Ünver’in amcası Osman Ünver de bulunuyor.

2009 yılının Mart ayında Botaş Askeri Tesislerinde, Aslan tesislerinde (eski adıyla Sinan Lokantası) yapılan kazılarda kemik ve giysi parçalarına ulaşıldı. Adli Tıp Kurumu tarafından düzenlenen raporda, çıkarılan tüm kemiklerin hayvan kemiği olduğu; kumaş parçalarının ise DNA incelemesine cevap vermediği belirtildi. Kemiklerin bulunduğu yerler arasında, 11.06.1994 tarihinde Mehmet Güngör’ün bedeninin, 12.06.1994 tarihinde ise kimliği tespit edilemeyen üç adet bedenin çıkarıldığı kuyu da bulunuyor.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses kaydı)
Savcılık müşteki ifade tutanağı , Savcılık işlemleri ve kararları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Necmettin Erbakan Başbakan
Mehmet Ağar İçişleri Bakanı
Şevket Kazan Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
Necati Bilican OHAL Bölge Valisi
Alaaddin Yüksel Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Hazım Ünver 1996-10-01

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS