Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Nezir Tekçi'nin Zorla Kaybedilmesi

AİHM'nin 10 Mart 2014 tarihli kararı ve Yakay-Der'in (Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) kayıtlarına göre 1988’de Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca Bucağı'na bağlı Demir (Mêdê) köyünde yaşayan Halit Tekçi, köylerinin boşaltılması sonucu önce Üçkardeş (Zerê) köyüne, ardından da Güngör Mahallesi’ne yerleşti. Mecbur bırakıldıkları bu göç 16 nüfuslu aileyi iyice yoksullaştırdığından, baba Hamit Tekçi çocuklarını da çevre köylere çobanlık yapmaya gönderdi. 28 Nisan 1995 tarihinde, koyunlarına bakmak için bir köyden diğer bir köye gitmekte olan 24 yaşındaki çoban Nezir Tekçi, Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Yukarı Ölçek Mezrası'nda konakladığı sırada köye gelen askerler tarafından gözaltına alındı. Bir daha kendisinden haber alınamadı.

Oğlunun akıbetini öğrenmek için yıllarca uğraşan baba Halit Tekçi, oğlunun kaybolduğu tarihlerde Yüksekova Tabur Komutanlığı’na geçici görevle gelen er Yunus Şahin’e ulaştı. Yunus Şahin ifadesinde, görev yaptığı bölükten başka bir bölüğün Nezir Tekçi adında bir şahsı yakaladığını, dağa düzenledikleri operasyonda PKK kamplarının ve silahlarının yerini göstermesi için bu şahsı yanlarında götürdüklerini, Nezir Tekçi’nin bu konuda bir şey bilmediğini söylemesi üzerine operasyonda görevli askerlerden Yüzbaşı Ali Osman Akın’ın Nezir Tekçi’yi öldürmekle tehdit ettiğini, sonrasında operasyonda görevli askerlere hangilerinin Kürt olduğunu sorduğunu, el kaldıran yaklaşık 20 kişiden Nezir’e ateş etmelerini istediğini, kimse ateş etmeyince bu işi yapmaya gönüllü olan Teğmen Kemal Alkan’ın Ali Osman Akın’ın izniyle 2 el ateş ederek Nezir’i vurduğunu, bu sırada yine Ali Osman Akın’ın emriyle herkesin Nezir’e doğru ateş ettiğini, sonrasında bedenin mayın ile patlatıldığını ve Teğmen Kemal’in Nezir’in gövdesinden kopmuş başını saçlarından tutarak görevli askerlere gösterdiğini anlattı.

Bunun üzerine, şüpheli Ali Osman Akın ve Kemal Alkan hakkında canavarca his ve işkenceyle adam öldürme suçundan Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Mahkemenin ilk duruşmada dosyayı güvenlik gerekçesiyle Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermesinin ardından söz konusu karar ile beraber dava süresinin uzayacağını, tanık ve delillerini Eskişehir’de bir mahkemeye sunmasının imkansızlaştırıldığını, yaşadığı şehirden çok uzak olması sebebiyle kendisinin Eskişehir’de duruşmaya katılma olanağı bulunmadığını, tüm bunların davanın gidiş hattını ciddi anlamda etkileyeceğini ve mağduriyete sebep olacağını belirten baba Halit Tekçi’nin itirazlarına rağmen dava Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti.

Bu sırada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 10 Aralık 2013 tarihinde, Nezir Tekçi ile ilgili olayda, Türkiye Cumhuriyeti devletinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam hakkını düzenleyen 2. maddesini usul ve esastan ihlal ettiğine karar vererek, tazminata hükmetti.

AİHM kararına rağmen savcılık makamı esas hakkındaki mütalaasında şüpheden uzak ve kanaat uyandırıcı delil elde edilmediği gerekçesiyle sanıkların beraatlarına karar verilmesini talep etti. 11 Eylül 2015 tarihinde görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti sanıklara isnat edilen suçun sabit görülmemesi nedeniyle emekli Albay Ali Osman Akın ve Yarbay Kemal Alkan’ın oy birliğiyle beraatlarına karar verdi. Dava Yargıtay aşamasında.

Hukuki süreçte son durum:Davada delil yetersizliği nedeniyle beraat kararı verildi, yargıtay aşamasında
Soruşturma / Dava tarihi:2011-11-22
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

İfade tutanağı
Savcılık işlemleri ve kararları
AİHM kararı
AİHM kararı
İddianame

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Nezir Tekçi 1995-04-28 Ali Osman Akın (Gelibolu Piyade Tugayı, Yüzbaşı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Nezir Tekçi 1995-04-28 Kemal Alkan (Gelibolu Piyade Tugayı, Teğmen) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS