Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Osman Kayar'ın Zorla Kaybedilmesi

Osman Kayar, oğlunun ifadesine göre 15 Mayıs 1994’te, İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp ve Faili Meçhul Cinayetler Komisyonuna göre ise Kasım 1993’te Silopi’ye bağlı Ortaköy Jandarma Karakolu’na çağırıldı. Osman Kayar ailesi ile birlikte Silopi'nin Çiftlik Köyü’nde ikamet ediyordu. Muhtar M.B. ve aynı köyden tanıdığı H.Ö. ile komutanlığa gitti. Kendisine eşlik eden kişiler, karakol komutanı tarafından kardeşi Abdurrahman Kayar’ı getirmeleri için köye geri gönderildi. Abdurrahman Kayar ile beraber karakola döndüklerinde kendilerine Osman Kayar’ın serbest bırakıldığı ve bir araca binerek Silopi’ye gittiği söylendi. Osman Kayar’dan bu tarihten sonra bir daha haber alınamadı. Aile fertleri aynı şeyin başlarına gelmesinden endişe ettikleri için uzun yıllar herhangi bir resmi kuruma başvuru yapmadı.

2008 yılında gazeteci Faruk Arslan’ın kaleme aldığı ‘’Karakutu: Ergenekon’un Karanlık İsmi Tuncay Güney’’ isimli kitap yayımlandı. Kitapta, Tuncay Güney’in, 1990’lı yıllarda JİTEM tarafından öldürülen birçok kişinin Silopi Botaş Askeri Tesislerine gömülmüş olduğu beyanı yer alıyordu. Bunun üzerine Şırnak Barosu Başkanı Av. Nuşirevan Elçi Silopi Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu ve bahsi geçen yerlerde kazı yapılmasını talep etti. Kazıların yapılacağı yönünde çıkan haberler üzerine 54 kişinin öldürüldüğü ya da zorla kaybedildiği iddiasıyla 57 kişi tarafından soruşturmaya dahil olma talebiyle başvuru yapıldı. Osman Kayar’ın oğlu Yusuf Kayar da başvurucular arasında bulunuyordu.

2009 yılının Mart ayında Botaş Askeri Tesisleri, eski adıyla Sinan Lokantası civarında yapılan kazılarda kemik ve giysi parçalarına ulaşıldı. Adli Tıp Kurumu tarafından düzenlenen raporda, çıkarılan tüm kemiklerin hayvan kemiği olduğu; kumaş parçalarının ise DNA incelemesine cevap vermediği belirtildi. Kemiklerin bulunduğu yerler arasında, 11.06.1994 tarihinde Mehmet Güngör’ün bedeninin, 12.06.1994 tarihinde ise kimliği tespit edilemeyen üç kişinin bedenlerinin çıkarıldığı kuyu da bulunmaktadır. Mart 2015 itibariyle soruşturma devam ediyor.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Soruşturma / Dava tarihi:2009-01-27
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Savcılık işlemleri ve kararları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Osman Kayar 1994-05-15 Osman Saraç (Ortaköy Jandarma Karakol Komutanı, Silopi) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı
Osman Kayar 1994-05-15 Ali Astsubay (Ortaköy Jandarma Karakol Komutan Yardımcısı, Silopi) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS