Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Piro Ay'ın Zorla Kaybedilmesi

Piro Ay Mardin’in Derik ilçesine bağlı Çayköy Kelektepe Mezrasında yaşıyor, duvarcı ustası olarak çalışıyordu. Evliydi ve üç çocuğu vardı. 25.11.1990 tarihinde, Mardin Merkez Jandarma Komutanlığınca “PKK terör örgütüne yardım, yataklık, kuryelik, kılavuzluk ettiği ve bu örgüte ait silahı evinde bulundurduğu” gerekçesiyle gözaltına alındı; 24.12.1990 tarihinde serbest bırakıldı.

15.05.1994 tarihinde sabah 08.00 sıralarında mezrasına aralarında dönemin Derik İlçe Jandarma Komutanı ve hala Ankara Jandarma Bölge Komutanı olan Musa Çitil’in de bulunduğu askerler, biri zırhlı yedisi de Land Rover marka jip olmak üzere toplam sekiz araçla baskın düzenledi. Hasan Polat ve Mahmut Polat isimli Bozok (Meşkina) köyü korucuları ve sivil giyimli kişiler de askerlere eşlik ediyordu. Askerler, Piro Ay ve Abdulhalim Doğan isimli köylüleri PKK gerillalarına yiyecek verdikleri suçlamasıyla askeri araca bindirerek köyün aşağısında bulunan meydana götürdü. Araçta askerlerin 'Ahmet Üsteğmenim' diye seslendikleri bir subay da bulunuyordu. Askerler Abdulhalim Doğan'ı orada bıraktı; Piro Ay’ı ise jiple 1-2 km yukarıda dağlık alana götürdü. Yaklaşık bir saat sonra da jip hızlı bir şekilde gelip köyden geçerek gitti. Kalan askerler yarım saat kadar sonra Abdulhalim Doğan’ı alarak köyden ayrıldı. Aynı gün ikindi saatlerinde Abdulhalim Doğan, Derik Üçyol Jandarma Karakolundan serbest bırakıldı.

Askerler köyü terk ettikten sonra jipin gittiği dağlık alanda Piro Ay’ı arayan köylüler bir dere kenarında kan izleri, kırık coplar ve Piro Ay’ın üzerindeki pantolona benzeyen kot kumaş parçaları buldu. Civarda bulunan çobanlar Piro Ay’ın bağırma seslerini duyduklarını söyledi. Bu tarihten sonra Piro Ay’dan bir daha haber alınamadı.

Piro Ay’ın babası Bedir Ay, Üçyol Karakoluna ve Derik İlçe Jandarma Komutanlığına, Derik Savcılığına, Mardin İl Jandarma Komutanlığına, Mardin İl Emniyet Müdürlüğüne başvurdu. Ancak Piro Ay’ın gözaltına alınmadığı yanıtıyla karşılaştı. Bedir Ay’ın mahkeme önünde verdiği beyanlarına göre olaydan sonra Bozok köyü Jandarma Komutanı kendilerine zorla şikayetten vazgeçtiklerine ilişkin dilekçe imzalattı ve bunu Musa Çitil’in emrettiğini söyledi.

16.07.2012 tarihinde Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, Musa Çitil’in 1992 - 1994 yılları arasında Mardin Derik Jandarma komutanı olarak Piro Ay ve Seydoş Çeviren, Yusuf Çeviren, Abide Çeviren, Ahmet Çeviren, Ramazan Çeviren, Mehmet Nejat Arıs, Vejdin Avcıl, Mehmet Erek, Ramazan Erek, Ahmet Erek, Mustafa Aydın ve Mehmet Faysal Ötün’ü aynı sebeple öldürdüğü iddiasıyla iddianame düzenledi. İddianamede Musa Çitil’in “görev yaptığı dönemde şüphe olsun olmasın sivil vatandaşları çeşitli yöntemlerle tamamen keyfi şekilde öldürdüğü anlaşılmıştır” ifadesi kullanıldı. İddianamede ayrıca, Musa Çitil'in öldürülen köylüler ile ilgili "terörist" diye tutanak tuttuğu belirtildi.

Mardin Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava, ikinci duruşmasında Adalet Bakanlığı'nın talebi ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin onayı ile "güvenlik gerekçesiyle" Çorum'a nakledildi. Musa Çitil ilk üç duruşmaya sağlık sorunlarını gerekçe göstererek katılmadı. Tüm dava süreci boyunca tutuksuz yargılanan Musa Çitil, savunmasında Derik İlçe Jandarma Komutanı olduğu dönemde teröristlerle başarılı bir şekilde mücadele ettiğini, üstlerinin bilgisi dışında hiçbir faaliyet göstermediğini, faaliyetlerinin tamamının yasalara uygun ve insan haklarına saygılı olduğunu beyan etti. Davanın şahsını ve şahsı üzerinden içerisinde yer aldığı kurumu itibarsızlaştırmak için “terör örgütüne” yakınlığı ile bilinen tanık ve müştekiler tarafından kurgulandığını iddia etti.

Yargılama Piro Ay’ın akıbetini ortaya çıkartacak bir şekilde yürütülmedi. Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi 21.05.2014 tarihinde Musa Çitil’in “üzerine atılı suçu işlediğine dair soyut beyanlar dışında her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden” beraatine karar verdi. Müşteki avukatları, dosyayı Yargıtay'a taşıdı. 26.12.2014 tarihinde Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne mütalaasını sunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, yerel mahkemenin verdiği kararın yerinde olduğunu savunarak, kararın onanması yönünde mütalaa verdi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin Ağustos 2015’te beraat kararını onamasının ardından Musa Çitil aynı gün Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla rütbesi Tuğgenerallikten Tümgeneralliğe yükseltilerek Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı olarak atandı.

Hukuki süreçte son durum:Davada kesin beraat hükmü verildi
Soruşturma / Dava tarihi:2012-09-11
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

İddianame
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları
Gazete veya internet haberi
Gazete veya internet haberi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Piro Ay 1994-05-17 Musa Çitil (Yüzbaşı, Derik İlçe Jandarma Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı
Piro Ay 1994-05-17 Hasan Polat (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Piro Ay 1994-05-17 Mahmut Polat (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS