Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Bilal Batırır'ın Zorla Kaybedilmesi

Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Uzman Çavus Bilal Batırır’ın eşi Hatice Batırır’ın Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadelere göre Bilal Batırır 8 Mart 1996 tarihinde sabah evden gözetleme tepesine gideceğini ve gece 24.00’a kadar Bölük Komutanlığında işi olduğu için orada kalacağını söyleyerek evden ayrıldı. Ertesi gün eve askerler gelerek Bilal Batırır’ın teçhizatının ranzasının başında olduğunu ancak kendisinin bölükte olmadığını haber verdiler.

Bunun üzerine endişelenen Hatice Batırır eşini aramaya başladı. Bölük komutanı Mehmet Tire’ye giderek eşini sordu, komutan “Gerekli yerlere baktık, işimiz gücümüz var. Sen en iyisi çocuklarını al babanın evine dön,” diyerek Hatice Batırır’ı evine gönderdi. Eşinin anlattıklarına göre Bilal Batırır kaybolmadan on beş gün önce resmi elbiselerini çıkarıp sivil kıyafetler giymiş ve "Haydar Astsubay ile gizli göreve gidiyorum," diyerek evden ayrılmıştı. Daha sonra eve döndüğünde eşine “Bize adam öldürttüler,” diyerek Haydar Astsubay ile birlikte bir şahsı alarak Kuşluca köyüne götürdüklerini ve burada Haydar Astsubay ben yapamayacağım dediği için kendisinin şahsı öldürdüğünü ve bu suçta kullanılan silahı korucuların silahıyla değiştirdiğini anlatmıştı. Bilal Batırır kaybolmadan önce eşine iki öğretmenin kaçırılması olayına karıştığı iddia edilen köylülerin bölük komutanı tarafından sorgulandıktan sonra öldürülerek boşaltılmış köylerdeki kuyulara atıldığını, bu olaydan savcının haberi olmadığını anlatmış, savcının haberi olsa bile olayın üstüne gitmeyeceğini, bu tür olayların çok sık yaşandığını ve Dargeçit Belediye Başkanı dâhil herkesin gayrimeşru olayları jandarmanın yaptığını bildiğini söylemişti. Bilal Batırır'ın sözünü ettiği köylülerden birinin (Süleyman Seyhan) bedeni de kaybedilmeden iki gün önce Kuşluca köyünde bir kuyu içerisinde bulunmuştu.

Hatice Batırır ifadesinde, eşinin dört arkadaşıyla birlikte oda hapsi aldığını, diğer ceza alanların cezayı çekmek için Kızıltepe'ye gönderildiği halde eşinin gönderilmediğini, bu nedenle bölükte bulunan bazı şahısların eşini yok etmek için böyle yaptığını düşündüğünü belirtti. Bu konuda Bölük Komutanı Mehmet Tire, Karakol Komutanı Mahmut Başçavuş ve karakolda görevli Kerim Uzman Çavuştan şüphelendiğini ifade etti. Hasan Astsubay ve çevreden duyduğuna göre Mahmut Başçavuşun "Bilal Uzman Çavuşun kaybolduğuna sevindim, çünkü benim bazı pisliklerimi ve açıklarımı biliyordu," dediğini aktardı ve eşini aramak için gelen amcası ve babasının “Buralarda fazla dolaşmayın yoksa sizi de götürürler," diyerek tehdit edildiğini ekledi.

Olayla ilgili olarak ifadesine başvurulan tanıklardan bir kişi de benzer beyanlarda bulunarak soruşturmada gizli tanıklık yapmak istediğini belirtti. Tanık, ifadelerinde, Abdurrahman Olcay, Abdurrahman Coşkun, Davut Altınkaynak, Mehmet Emin Aslan, Nedim Akyön, Seyhan Doğan ve Süleyman Seyhan'ın gözaltına alındıktan sonra BTR araçlarıyla gittikleri sırada yanlışlıkla ateş alan bir silahla araçta bulunan Mehmet Tire'nin gözünden yaralandığını ve tedavi gördüğünü; gözaltına alınanların öldürüldükten sonra bir korucu köyünde mağaraya atıldığını, ancak olayın duyulması üzerine cesetlerin mağaradan alınarak Bağözü köyü yakınlarında bir yere atıldıklarını; bütün bu olayları Uzman Çavuş Bilal Batırır'ın da bildiğini, Süleyman Seyhan'ın cenazesinin yerini yakınlarına söylediğini ve duyduğu rahatsızlığı çevresinde ifade ettiğini; Ali adlı bir astsubay ya da uzman çavuşun kendisine bu yüzden Bilal Batırır'ın görev dönüşü Hurşit İmren ve Mehmet Tire tarafından İlçe Jandarma Komutanlığındaki kazan dairesine atılarak yakıldığını anlattığını aktardı. O dönem korktuğu için bildiklerini anlatmadığını ancak şimdi gizli tanık olarak dinlenmesi halinde bütün bildiklerini ayrıntılarıyla anlatabileceğini ekledi.

Tüm soruşturma evrakını inceleyen Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı, 2011/46 dosya numarasıyla hazırladığı ve zorla kaybedilen Abdurrahman Olcay, Abdurrahman Coşkun, Davut Altınkaynak, Hikmet Kaya, Mehmet Emin Aslan, Nedim Akyön, Seyhan Doğan ve Süleyman Seyhan'ı mağdur, Mehmet Tire, Kerim Şahin, Naif Çelik, Hurşit İmren, Muhammet Demirel ve Mahmut Yılmaz'ı şüpheli olarak tanımladığı fezlekeyi, 17.11.2011 tarihinde soruşturmayı yürütmeye yetkili CMK 50. Maddesi ile Görevli Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. Dosyanın görevsizlik kararıyla CMK 250. Maddesi İle Görevli Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesinin ardından, savcılıkça 22.07.2013 tarihinde, İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığınca Bağözü köyünde kazılar yapıldı ve kazılarda insan kemiklerine ulaşıldı.

Bulunan kemiklerden bazılarının Mehmet Emin Aslan’a ait olduğu tespit edildi ve cenazesi ailesine teslim edildi.

Diğer kemiklerden bir kısmının ise Seyhan Doğan’a ait olduğu yönünde bilirkişi raporu düzenlendi. Doğan ailesi avukatları aracılığıyla kemiklerin kendilerine teslimini talep etti. Seyhan Doğan'ın kemikleri, 18 yıl aradan sonra, 18 Eylül 2013'te anne ve babasının yanına gömüldü.

Bulunan kemiklerden bazılarının ise Abdurrahman Coşkun’a ait olduğu 4 Ocak 2014'te adli tıp raporu ile kesinleşti. Coşkun’un kemikleri 14 Mart 2014’te ailesine teslim edilerek defnedildi.

Haziran 2013’te Kızıltepe İlçesi Tilzerin (Aysun) köyünde foseptik çukurunda yapılan kazılarda erişilen kemiklerin ise Abdurrahman Olcay’a ait olduğu kesinleşti. Olcay’ın kemikleri, 23 Kasım 2014’te ailesine teslim edilerek Batman’da defnedildi.

Sekiz kayıptan yalnızca 1996'da işkence görmüş ve yakılmış bedeni bir kuyuda bulunan Süleyman Seyhan'ın ailesi AİHM'ye başvurdu. AİHM, 2 Kasım 2004’te, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam hakkını düzenleyen 2. maddesinin usulden ve etkili soruşturma hakkını düzenleyen 13. maddesinin ihlal edildiğine karar vererek devleti Seyhan ailesine tazminat ödemeye mahkum etti. 25 Aralık 2014’te, Dargeçit Cumhuriyet Savcılığı tarafından dönemin komutan ile rütbeli askerleri olan 5 kişi hakkında yürütülen 2014/564 sayılı soruşturma sonucunda dava açıldı ancak soruşturma dosyasında şüpheli sıfatıyla adları geçen çoğu korucu 16 kişi için ise kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Midyat Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen ilk iddianamede, dönemin Mardin Jandarma Komando Tabur Komutanı Hurşit İmren, Dargeçit İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tire, Dargeçit Merkez Jandarma Karakol Komutanı Mahmut Yılmaz, Karakol Komutan Yardımcısı Haydar Topçam ve Uzman Çavuş Kerim Şahin hakkında taammüden öldürme suçundan müebbet hapis cezası istendi. Hikmet Kaya, müdahil avukatların itirazlarına rağmen davaya dahil edilmedi.

Soruşturma dosyasında şüpheli sıfatıyla yer alan ancak iddianameye sanık sıfatıyla dahil edilmeyen köy korucuları Mahmut Ayaz, Naif Çelik, Ramazan Savcı, Kemal Kaya, Mehmet Acar, Faik Acar, Hüseyin Altunışık, Mehmet Emin Çelik, Sadık Çelik, Fethullah Çelik ile dönemin ilçe belediye başkanının özel korumaları olan Bahattin Ergel ile Osman Demir ise, müdahil avukatların talebinin kısmen olumlu karşılanması üzerine hazırlanan ikinci bir iddianame ile davaya dahil edildi. Dava, Midyat Ağır Ceza Mahkemesinde henüz ilk duruşması görülmeden güvenlik gerekçesiyle Mart 2015’te Adıyaman Ağır Ceza Mahkemesine nakledildi. Hazırlanan ek iddianame de değerlendirilmek üzere dava dosyasının gönderildiği Adıyaman Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Devam eden davada şüpheli sıfatıyla yer alan Mehmet Tire 2009-2014 yılları arasında Bodrum Gümüşlük Belediye Başkanı (DP), Hurşit İmren ise Sivas Çepni Belde Belediye Başkanı (CHP) idi. 2013’te AKP’ye katılan Mehmet Tire, 2014 yerel seçimleri öncesinde Bodrum belde belediyelerinin yerel yönetimler yasasıyla kapanmasıyla yeniden aday olmadı. Hurşit İmren’in yeniden adaylığı ise Cumartesi Annelerinin itirazları sonucunda CHP Parti Meclisi tarafından düşürüldü.

Hukuki süreçte son durum:Dava devam ediyor
Soruşturma / Dava tarihi:1996-01-01 2014-12-25
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Gazete veya internet haberi
İddianame
Gazete veya internet haberi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Mesut Yılmaz Başbakan
Ülkü Gökalp Güney İçişleri Bakanı
Mehmet Ağar Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
A. Cemil Serhadlı Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Bilal Batırır 1996-03-08 Haydar Topçam (Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığı Merkez Karakol Komutanı Yardımcısı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Bilal Batırır 1996-03-08 Faruk Çatak (Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığı Merkez Karakol Komutanı Yardımcısı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Bilal Batırır 1996-03-08 Mahmut Ayaz (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Bilal Batırır 1996-03-08 Ramazan Savcı (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Bilal Batırır 1996-03-08 Mehmet Acar (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Bilal Batırır 1996-03-08 Kemal Kaya (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Bilal Batırır 1996-03-08 Faik Acar (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Bilal Batırır 1996-03-08 Hüseyin Altunışık (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Bilal Batırır 1996-03-08 Mehmet Emin Çelik (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Bilal Batırır 1996-03-08 Sadık Çelik (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Bilal Batırır 1996-03-08 Fetullah Çelik (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu
Bilal Batırır 1996-03-08 Bahattin Ergel (Dargeçit ilçe belediye başkanının özel koruması) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Özel güvenlik görevlileri
Bilal Batırır 1996-03-08 Osman Demir (Dargeçit ilçe belediye başkanının özel koruması) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Özel güvenlik görevlileri
Bilal Batırır 1996-03-08 Mehmet Tire (Dargeçit Jandarma Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı
Bilal Batırır 1996-03-08 Hurşit İmren (Mardin Jandarma Komando Tabur Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Bilal Batırır 1996-03-08 Mahmut Yılmaz (Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığı Merkez Karakol Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Bilal Batırır 1996-03-08 Kerim Şahin (Uzman Çavuş, Mardin Dargeçit Jandarma Komutanlığı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Bilal Batırır 1996-03-08 Naif Çelik (Korucu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Korucu

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS