Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Mehmet Acar'ın Zorla Kaybedilmesi

Mehmet Acar, yedi çocuğuyla birlikte Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Dirsekli köyü Züra mezrasında yaşıyordu. 1991 yılında önce tutuklanmış, Diyarbakır Cezaevi'nde yedi ay kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Ancak sık sık tehdit ediliyordu ve bu nedenle bir dönem eşini ve küçük çocuklarını da yanına alarak Bursa'ya gitti. Bir süre burada geçici tarım işçiliği yaptıktan sonra tekrar Züra mezrasına döndüler.

1994 Şubatı'nda bir gün bölgede Bedran ve Hakim olarak tanınan itirafçılar ve sivil giyimli, telsizli iki-üç kişi köye gelip Mehmet Acar’ı gözaltına aldı. Mehmet Acar iki gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılmaması üzerine ailesi kendileriyle aynı aşiretten olan korucubaşı Osman Demir’den yardım istedi. Osman Demir, oğlunu Mehmet Acar’ı sorması için İlçe Jandarma Komutanlığı'na gönderdi ve Mehmet Acar serbest bırakıldı. Eve dönen Mehmet Acar eşine "Beni yine alacaklar. Araya girenler olduğu için bıraktılar ama yine alacaklar ve kaybedecekler," dedi. Serbest kaldıktan iki gün sonra aynı şahıslar tekrar köye Mehmet Acar’ı almaya geldi. Mehmet Acar, olaya tanıklık etmesi için kardeşini çağırdı. Kardeşi Reşit Acar, oraya gittiğinde Abdülhakim Güven arabanın içinde oturuyordu. Bedran kod adlı Adem Yakin Mehmet Acar’ı zorla arabaya bindirdi. Yakınlarına Mehmet Acar’ın ifadesini alıp serbest bırakacağız denildi. Reşit Acar, ağabeyi ile gitmek istedi ama izin verilmedi. O günden sonra Mehmet Acar'dan bir daha haber alınamadı. Bunun üzerine Mehmet Acar’ın ailesi tekrar korucu başı Osman Demir’den yardım istedi. Osman Demir, Mehmet Acar’ın durumunu sorması için oğlunu yeniden İlçe Jandarma Komutanlığı'na gönderdi ancak görevliler Mehmet Acar’ı gözaltına alıp serbest bıraktıktan sonra bir daha görmediklerini ve kendilerinin yeniden gözaltına alınmasına ilişkin bir talimatları olmadığını söyledi.

Acar ailesi Mehmet Acar’ı aramaya devam etti; bu aramalar sırasında birçok defa "Aramayın, evinizde oturun yoksa aynı şey sizin de başınıza gelir," şeklinde tehdit edildiler. Acar ailesi 2009 yılında Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak olayla ilgili tanıkların adını verdi ve Mehmet Acar'ın zorla kaybedilmesiyle ilgili olduğunu düşündükleri Cemal Temizöz ve Abdülhakim Güven'in yargılanmalarını talep etti. Her ne kadar Mehmet Acar kamuoyunda Temizöz ve diğerleri olarak bilinen davaya dahil edilmediyse de, zorla kaybedilmesine ilişkin bazı bilgiler Temizöz ve Diğerleri davasının iddianamesinde yer aldı. Davanın gizli tanıklarından Tükenmez Kalem (Abdülhakim Güven) Mehmet Acar'ın ikinci kez Bedran kod adlı Adem Yakin tarafından köyden alındığını; kendisi ve Yavuz kod adlı Burhanettin Kıyak ile beraber Nusaybin yolunun 5 veya 6.km'sinde terk edilmiş bir lokantaya götürülerek infaz edildiğini anlattı. Mehmet Acar'ın dahil edilmediği ancak 1993-1995 tarihleri arasında Cizre ve Silopi'de zorla kaybedilen ya da keyfi infaz edilen 21 kişinin yer aldığı davada 5 Kasım 2015'te tüm sanıklar hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verildi.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Soruşturma / Dava tarihi:2009-03-25
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
Savcılık müşteki ifade tutanağı , Savcılık işlemleri ve kararları
İddianame

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Mehmet Acar 1994-02-01 Abdulhakim Güven (Fırat Altın) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Mehmet Acar 1994-02-01 Cemal Temizöz (Cizre İlçe Jandarma Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı
Mehmet Acar 1994-02-01 Adem Yakin (Bedran kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS