Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Ahmet Yaman'ın Zorla Kaybedilmesi

Ahmet Yaman 2 Nisan 1965 tarihinde Şırnak Uludere Yeşilyuva köyünde dünyaya geldi. Sekiz kardeşi olan Ahmet ilkokul mezunuydu. Evli ve bir çocuk babasıydı. Köyünde muhtardı, aynı zamanda tarım ve hayvancılıkla uğraşıyordu. Köy muhtarı olduktan altı ay sonra gözaltına alındı ve altı ay Mardin Cezaevi'nde tutuklu kaldı. Serbest bırakılmasının ardından üç hafta kadar Irak'a giderek burada kaldı.

1995 yılı Temmuz ayının başlarında ise evindeyken Uludere İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından telefonla aranarak komutanlığa çağrıldı. Yemek yedikten sonra geleceğini söyledi ancak arayanlar birkaç defa daha arayarak ısrarla hemen gelmesini istedi. Evde bulunan ve telefon konuşmalarına tanık olan annesi tedirgin oldu. Hemen gitmemesi konusunda ısrar etti ancak Ahmet jandarma karakoluna gideceğini belirterek evden ayrıldı. Bir süre eve dönmeyince merak eden anne Duri Yaman, Şırnak merkeze gitti ve orada tanıdıklarına Ahmet'i görüp görmediklerini sordu. Bir haber alamayınca onu telefonla arayan jandarma komutanlığına gitti. Burada Ahmet Yaman'ın annesi olduğunu ve oğlunun buraya çağrıldığını, bir daha dönmediğini söyledi. Nizamiyede bekleyen askerler onun içeriye girmesine izin vermedi. Karakoldan ayrılmayı kabul etmeyen anne ısrarla "Oğlumu siz çağırdınız, şimdi nerede," diye sordu. Askerler tarafından hakarete maruz kalmasına rağmen oradan ayrılmadı. Sonunda bir asker ona "Ahmet Yaman merkezdedir, bir sorunu var, sorunu halledecekler yarım saat sonra bırakırlar, belki o kadar da sürmez," dedi. Ancak Ahmet bırakılmadı.

Anne ve daha sonra da Ahmet'in eşi Jandarma Komutanlığı'nın önünden ayrılmayarak beklerken sürekli olarak askerlerin tehdit ve hakaretlerine maruz kaldı. Akşam saatlerine doğru karakola iniş yapan bir helikopter gördüler. Bir süre sonra da bir asker yanlarına gelerek "Ahmet Yaman'ı Şırnak Tugay Komutanlığı'na götürdüler," dedi ancak aile daha başka bir bilgiye ulaşamadı. O dönem Uludere İlçe Jandarma Komutanlığı'nda Servet Bilen (binbaşı olduğu tahmin edilen) ve İsmail isimli komutanlar (üsteğmen olduğu tahmin edilen) bulunuyordu. Aileye çevredeki görgü tanıkları Ahmet'in karakoldan helikopterle alındığını ve daha sonra boş bir araziye atıldığını söyledi. Anne Duri Yaman 11.07.1995 tarihinde Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. İlçe Jandarma Komutanlığı savcılığa verdiği 18 Temmuz 1995 tarih ve HRK 0621-1357-95/2625 sayılı yanıtta Ahmet Yaman'ın gözaltına alınan kişiler listesinde yer almadığını bildirdi. Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı da olayla ilgili yetkisizlik kararı vererek dosyayı Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Aile uzun bir süre çevre iller de dahil olmak üzere her yerde Ahmet'i aradı. Bölgede koruculuk yapan kimi isimlere giderek bilgi almaya çalıştı. Ahmet'in kaybedilmesinden 2- 3 ay sonra aileye bir telefon geldi ve bir yerde üç cenaze bulunduğu söylenerek Ahmet'i son gördükleri gün üzerinde hangi kıyafetler olduğu soruldu. Ahmet'in babası telefonda söylenen yere gitti. Çobanlar tarafından arazide bulunan bedenler geçen süreyle tanınmayacak hale geldiği için teşhis yapamadı ancak oğlunun giydiklerine benzeyen kıyafet parçalarını görünce içlerinden birinin oğlu olabileceğini tahmin etti. Aile ve bedenleri bulan çobanlar korktukları için herhangi resmi bir merciye başvurmadı. Daha sonra cenazeleri defnetmek üzere araziye dönen baba bedenlerin orada olmadığını gördü. Ailesinin geçimini sağlayan tek kişi olan Ahmet'in kaybedilmesinden sonra henüz küçük olan oğlu bakımsızlık nedeniyle vefat etti.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturmada diğer nedenlerle takipsizlik/kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi
Soruşturma / Dava tarihi:1995-07-11
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Ses ve görüntü kaydı
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları
Savcılık işlemleri ve kararları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Ahmet Yaman 1995-07-01 Şırnak Jandarma Tugay Komutanlığı Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS