Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Abdulbaki Işık'ın Zorla Kaybedilmesi

56 yaşındaki Diyarbakırlı Abdulbaki Işık, 26 Temmuz 1995’te gözaltına alındıktan sonra zorla kaybedilen ve işkence görmüş bedeni Dicle Nehri’nden çıkarılan Fahri Kusun’un dayısıydı. Fahri Kusun öldürüldükten sonra kardeşi Tevfik Kusun da gözaltına alınmış, sonunun ağabeyi gibi olmaması için ellerindeki listede adı bulunan kişilerle ilgili bilgi toplaması yönünde tehdit edilmişti. Tevfik’e gösterilen listede ağabeyi Fahri’nin ve birkaç kişinin daha ismi kırmızıyla çizilmişti; dayısı Abdulbaki Işık da listedeydi. Bunun üzerine derhal dayısına ve diğer tanıdığı kişilere haber verdi. Abdulbaki Işık da hemen Diyarbakır’ı terk ederek birkaç ay Mersin’de kaldı.

Bir süre sonra Abdulbaki Işık, devletin Lice’de evi yakılan mağdurlara yeni bir ev tahsis edeceğini, bunun için mağdurların şahsen başvurması gerektiğini duydu. Bunun üzerine 28 Ekim 1995’te Diyarbakır’a dönerek Beşyüzevler diye adlandırılan yerleşim birimindeki konutlar için Diyarbakır Kapalı Spor Salonu'nda dönemin OHAL Valisi Ünal Erkan ve birçok devlet yetkilisinin izlediği kura çekimine gitti. Ancak adının kura listesinde olmadığını görünce salondan ayrılıp oğlunun evine gitmek üzere yola çıktı. Yolda beyaz bir Renault Toros marka araçtaki üç kişi tarafından gözaltına alındı. Abdulbaki'den bir daha haber alınamadı. Ailesinin yetkili kurumlara yaptığı başvurularda gözaltında olmadığı söylendi.

9 Kasım 1995 tarihinde Abdulbaki Işık'ın cenazesi Fehmi Akyürek ve Ramazan Ayhan adlı iki kişiyle beraber Dicle nehri kıyısında bulundu. Askerden izne gelen 22 yaşındaki Fehmi Akyürek 26 Ekim 1995'te arkadaşı Ramazan Ayhan'la buluşmuş, ondan ayrıldıktan sonra yanına gittiği ağabeyine eve doğru gideceğini söylemişti. İkiliden o günden beri haber alınamamaktaydı. Diyarbakır'ın 8 km kadar güneyindeki Çarıklı Fabrikası Köyü yakınlarında cenazeleri bulunan üç kişinin elleri arkadan bağlanmıştı ve vücutlarında işkence izleri vardı. Abdulbaki Işık’ın cesedi “güvenlik gerekçesiyle” ailesine verilmedi. Aynı gece saat 23 sularında yine askeriyeye ait bir araçla alınıp Mardinkapı Mezarlığı'na götürüldü ve alelacele defnedildi.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Abdulbaki Işık 1995-10-28

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS