Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Hüseyin Sevim ve İskender Sevim'in Zorla Kaybedilmesi

Hüseyin ve İskender Sevim kardeşler Batman’ın Balpınar beldesinde ikamet ediyordu. İskender Sevim’in eşi Hülya Sevim’in ve iki kardeşin anneleri Naile Sevim’in anlatımına göre 5 Eylül 1993’te Hüseyin Sevim, İskender Sevim ve ailelerinden birkaç kişiyle beraber tütün kırmak için kendilerine ait tarlaya gitti. Akşam saatlerinde kar maskeli ve silahlı yaklaşık 15 kişilik bir grup tarlaya geldi ve Hüseyin Sevim’i ve İskender Sevim’i zorla alıp götürdüler. O tarihten sonra kendilerinden bir daha haber alınamadı.

Hüseyin ve İskender Sevim’in kaçırılmasından sonra Sevim ailesi Batman Merkez Jandarma Karakoluna başvuruda bulundu. Anne Naile Sevim’in 13.12.1996’da Halkın Demokrasi Partisi Genel Başkanlığına yaptığı başvurudaki anlatımına göre ismi öğrenilemeyen karakol komutanından “Sizin çocuklarınız bizde değil, gidin onları PKK örgütünden isteyin” cevabını aldılar. Naile Sevim çocuklarının bulunması için defalarca başvuruda bulunmasına rağmen hiçbir zaman olumlu bir sonuç alamadığını belirtti. İskender Sevim’in eşi Hülya Sevim de İskender ve Hüseyin Sevim’in bulunması için İHD başta olmak üzere her türlü merciye başvuruda bulunduklarını fakat sonuç alamadıklarını belirtti.

Ailenin aldığı bazı duyumlara göre Hüseyin ve İskender Sevim olaydan önce kendilerini Susa (Yolaçan) köyünden olduğunu belirten kimliği belirsiz kişiler tarafından tehdit ediliyordu.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Beytullah Mehmet Gazioğlu İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Hüseyin Sevim 1993-09-05
İskender Sevim 1993-09-05

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS