Zorla Kaybedilenler Veritabanı

İbrahim Gündem'in Zorla Kaybedilmesi

1945 yılında Diyarbakır’ın Hazro ilçesine bağlı Sarıerik köyünde doğan İbrahim Gündem ailesi ile birlikte burada yaşıyordu. Evli ve dokuz çocuk babasıydı, geçimini çiftçilik yaparak sağlıyordu. Köy korucusu olmayı reddettiği için sürekli olarak diğer köy korucuları ve jandarma komutanlarından şiddet görüyor ve ölüm tehditleri alıyordu.

25 Eylül 1991 tarihinde gece yarısı civarında Hazro Jandarma Karakolu Komutanlarından o dönem Üsteğmen rütbesini taşıyan Kenan Şahin ile birlikte çok sayıda asker ailesiyle birlikte yaşadığı evlerine geldi. Evdekilerin gözü önünde İbrahim Gündem’i gözaltına aldı. Sabah serbest bırakılacağı söylendi fakat İbrahim Gündem ertesi gün eve geri dönmedi ve kendisinden bir daha haber alınamadı.

Ertesi günün sabahında baba Ahmet Gündem ve anne Meryem Gündem, oğullarının akıbetini sormak için Jandarma Karakoluna gittiğinde Üsteğmen Kenan Şahin’den “Eve gidin, ben yarın geliyorum” yanıtını aldı. Üsteğmen Kenan Şahin ertesi gün köylerine geldi. Ahmet Gündem, oğlunun çocuklarını göstererek “Bu çocuklara kim bakacak?” diye yakınınca, Üsteğmen Şahin İbrahim Gündem’i serbest bırakacağını söyledi ancak oğullarından takip eden günlerde de haber alamayan Gündem ailesi Hazro Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Bu girişim de savcının “Bir Üsteğmen hakkında böyle bir dilekçe vermek suçtur” diyerek dilekçeyi reddetmesiyle sonuçlandı.

Savcının yönlendirmesi üzerine tekrar Jandarma Karakoluna giden Ahmet ve Meryem Gündem bu defa Üsteğmen Kenan Şahin’in tehditleriyle karşılaştı. Kenan Şahin’den “Sizin akıbetiniz de İbrahim gibi olacak. Gidin insan haklarına başvurun” yanıtı gelmesinin ardından Diyarbakır Alay Komutanına başvuran Ahmet ve Meryem Gündem, burada “Üsteğmene sordum, senin oğlunu o gözaltına almamış” cevabıyla karşılaştı.

Aile Hazro Karakol Komutanı Kenan Şahin başta olmak üzere dönemin yetkilileri, OHAL Valisi Necati Çetinkaya, Hazro Cumhuriyet Savcısı, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Başbakanı Mesut Yılmaz, İnsan Hakları Sorumlu Bakanı Mehmet Kahraman, İçişleri Bakanı Mehmet Kalandi ve devletin diğer asker, siyasetçi ve bürokratlarından şikayetçi oldu. Fakat ısrarlı aramaları ve şikayetleri nedeniyle aile yoğun baskı ve tehditler yaşadı. Son olarak da 15.02.1996 yılında köyleri asker ve korucular tarafından yakıldı.

Ahmet ve Meryem Gündem’in oğullarının akıbetini öğrenmek üzere dönemin İnsan Hakları Bakanı Mehmet Kahraman’a yaptıkları başvuru dâhil tüm resmi kurumlara yapılan başvuruları sonuçsuz kaldı.

Meryem Gündem, 12 Haziran 2010 tarihinde, İstanbul’dan Meclis’e gitmek üzere yaya olarak yola çıkan kaybedilenlerin yakınlarının oluşturduğu grubun içerisindeydi. 18 Haziran 2010 tarihinde Ankara’ya ulaşan kaybedilenlerin yakınları BDP, CHP ve AKP Grup Başkan Vekilleri ile görüşerek kayıpların araştırılması, soruşturulması, nedenlerinin açığa çıkarılması, sorumlularının yargılanmaları taleplerini bir kez daha dile getirdi. 20 Haziran 2010 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan kendileri için “Ne iş yaptıklarını bilmiyorum. 'Cumartesi Anneleri' birileri tarafından kullanılıyor" sözlerini kullandı. 6 Şubat 2011 tarihinde Cumartesi Anneleriyle tekrar görüşen Recep Tayyip Erdoğan, kaybedilenlerin araştırılması için bir komisyon kurulması talebini aldı ve "Bu, iktidar partisi olarak bizim tek başımıza yapacağımız iş değil, muhalefetin de destek vermesi gerekir" dedi. Ancak Genel Kurul’da CHP ve BDP’nin bu yöndeki talepleri AKP tarafından kabul görmediği için uygulamaya konulamadı.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Turgut Özal Cumhurbaşkanı
Mesut Yılmaz Başbakan
Sabahattin Çakmakoğlu İçişleri Bakanı
Suat Bilge Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Eşref Bitlis Jandarma Genel Komutanı
Mehmet Necati Çetinkaya OHAL Bölge Valisi
Ünal Erkan Emniyet Genel Müdürü
Teoman Koman MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
İbrahim Gündem 1991-09-25 Kenan Şahin (Üsteğmen, Hazro Jandarma Karakolu) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS