Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Mehmet Yaşar'ın Zorla Kaybedilmesi

Oğlu Rênas Yaşar’ın kayıp yakınlarının Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenledikleri oturma eyleminde yaptığı açıklamalara göre, Mehmet Yaşar, 22 Şubat 1994 tarihinde kar maskeli 7 kişi tarafından Yüksekova ilçesindeki dükkânından kaçırılan ve 26 Şubat 1994’te Dilektaşı köyüne yakınındaki bir dere yatağında işkence edilmiş bedeni bulunan arkadaşı Mehmet Zeki Yılmaz’ın (http://zorlakaybetmeler.org/event.php?id=HAH/event/311) yine Yüksekova’daki cenaze törenine katıldı. Törende çok sayıda asker, polis ve sivil giyimli silahlı güvenlik güçleri bulunuyordu. Törene katılan kalabalık mezarlığa doğru ilerlediği sırada akrabaları Mehmet Yaşar’ı hemen bulunduğu yerden uzaklaşması, yoksa kendisinin de kaçırılacağı konusunda uyardı. Bunun üzerine Mehmet Yaşar oradan ayrıldı. Ancak yolda takip edildiğini fark ederek, bir yakının evine gitti. Kendisini izleyenlerin bulunduğu evi tespit ettiğinin farkına varınca orayı da terk ederek akrabası Yusuf Bartın’ın Şemdinli yolu üzerindeki evine gitti. Evin bulunduğu mahalle akşam saat 20.00 sıralarında askerler tarafından abluka altına alındı. Bu sırada Yusuf Bartın’ın evine kendilerini polis olarak tanıtan sivil giyimli 4 kişi gelerek, kimlik kontrolü yaptıktan sonra “Bizimle emniyete kadar geleceksin ifaden alınacak” diyerek Mehmet Yaşar’ı panzerlere bindirip gözaltına aldı. Bu tarihten sonra Mehmet Yaşar’dan bir daha haber alınamadı.

Yapılan başvurulara rağmen asker ve polis Mehmet Yaşar'ın gözaltına alınmamış olduğunu söyledi. Gözaltı olayından birkaç gün sonra polis ve askerler Yaşar ailesinin evine gelerek, Mehmet Yaşar’ı sordu. Mehmet Yaşar’ın eşi Mehsima Yaşar, "Eşimi götürdünüz, gözaltına aldınız ve inkâr ediyorsunuz; bu yetmiyormuş gibi evimize baskın yapıyorsunuz” dediğinde “onu dağdakiler götürmüş olabilir” yanıtıyla karşılaştı. Yıllarca babasından haber alamadıklarını belirten Rênas Yaşar, yaptıkları araştırmaları ve duruma dair itirafçı Kahraman Bilgiç'in ifadelerini şu şekilde anlattı: "Yüksekova çetesi ekibinde olan itirafçı Kahraman Bilgiç DGM'ye verdiği ifadesinde ‘Mehmet Yaşar, Tabur Komutanı Mehmet Emin Yurdakul talimatıyla tabura getirildi. Çok ağır işkencelerden geçirildi. İşkence sonucu dirsek kemikleri görünüyordu daha sonra askeri helikoptere bindirilip götürüldü. Helikopter geri geldiğinde Yaşar'ın getirilmediğine tanık oldum, büyük ihtimalle helikopterden atılmıştır' demişti. Ancak bu itiraflara rağmen babamın failleri bulunamadı.”

2012 yılının Ocak ayında Diyarbakır'da bir dönem Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Merkezi binası (JİTEM) ile Diyarbakır Kapalı Cezaevi ile Adliye Sarayı'nın bulunduğu Saraykapı Mevkii'nde restorasyon çalışmaları sırasında insanlara ait altı kafatası ve kemikler ortaya çıktı. Bunun üzerine aile Mehmet Yaşar’a ait de kemiklerin olabileceğini düşünerek savcılığa başvuruda bulundu ve DNA testi için örnek verdi. Mehmet Yaşar’ın kardeşi Ayhan Yaşar, başvuru sonrası Evrensel gazetesine yaptığı açıklamalarda ağabeyinin JİTEM tarafından alındığını ve Diyarbakır’a götürüldüğünü düşündüklerini söyledi. Ayhan Yaşar, “Kendisinden daha sonra hiçbir bilgi alamadık. Ancak o dönemde JİTEM Elemanı Kahraman Bilgiç yengem Mehsima Yaşar’a Mehmet’i son olarak Yüksekova Emniyet Müdürlüğünde kolu kırık bir şekilde gördüğünü, iki gün sonra da helikoptere bindirdiklerini söylemiş” dedi. Ailenin avukatı Hamit Geylani ise yaptığı açıklamalarda iç hukuk yollarından bir sonuç alamadıkları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduklarını ve davalarının devam ettiğini söyledi.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Mehmet Yaşar 1994-02-28 Kahraman Bilgiç (İtirafçı, Yüksekova Çetesi) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS