Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Ömer Ölker'in Zorla Kaybedilmesi

25 yaşındaki Ömer Ölker evliydi ve iki çocuğu vardı. Kardeşi Hülya Ölker’in ifadelerine göre Şırnak’ın Silopi ilçesinde bir berber dükkanı işletiyordu. 15 Nisan 1994 tarihinde dükkanına malzeme almak üzere Şırnak merkeze gittikten sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Ölker’in cansız bedeni, iki gün sonra, 17 Nisan 1994 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Ortaköy köyünde Beyhan tesisleri yakınlarında bulundu.

Bedeni bulan Ortaköy muhtarı Şehmuz Şığva ifadesinde, sabah vakti oradan geçerken bir şey görmediğini, 11.30 sıralarında aynı yerden dönerken maktulün bedenini fark ettiğini belirtti. Bu sebeple bedenin bu saatler arası yol kenarına bırakıldığı düşünülüyor. Ömer Ölker’in üzerinden kimlik belgesi çıkmadı fakat kendi adına düzenlemiş Şırnak Tekel Pazarlama ve Dağıtım Müessesesi sınav giriş belgesi bulundu. Olay günü Ömer Ölker’in kardeşleri Süleyman Ölker ve Derviş Aşrak, olay yerine giderek bedeni teşhis etti ve gerekli işlemlerin ardından defin için teslim aldı.

İdil Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada, üç ay sonra, 19.07.1994 tarihinde daimi arama kararı verildi. Aynı yılın Kasım ayında Ömer Ölker’in kardeşleri Süleyman Ölker ve Derviş Aşrak’ın ifadeleri alındı. Olay günü bedeni teşhis ettikten sonra teslim alıp defnetmiş olmalarına rağmen bu bilginin ölü muayene ve otopsi tutanağına ya da tespit tutanağına geçirilmediği anlaşıldı. Ömer Ölker’in ölüm tarihi resmi kayıtlara 26.11.1994 olarak geçirildi. Soruşturma süresince Ömer Ölker’in hiçbir yakınının müşteki sıfatıyla ifadesi alınmadı. Bedenin bulunduğu yol üzerinde üç adet Jandarma Kolluk noktası bulunmasına rağmen olay günü şüpheli araç veya şahsın geçip geçmediği hususunda araştırma yapılmadı. İdil Cumhuriyet Başsavcılığı, İdil İlçe Jandarma Komutanlığı ve Özbek Jandarma Karakol Komutanlığı arasında fail ya da faillerin tespit edilemediğine dair benzer yazışmalar yıllar boyu devam etti, bir sonuç alınmadı.

11.06.2014 tarihinde İdil Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından zamanaşımının dolduğu gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Karar aileye tebliğ edilmedi. Ömer Ölker’in kardeşi Süleyman Ölker ve oğlu Ahmet Ölker’in dosya sureti talep etmeleri üzerine karardan haberleri oldu. Karara itiraz edildi. İtirazda, dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı Cemil Temizöz ve JİTEM yapılanması altında onunla beraber çalıştığı düşünülen Bedran kod adlı Adem Yakin, Abdülhakim Güven, Hıdır Altuğ, Selim Hoca kod adlı kişi, Ramazan Hoca kod adlı kişi ve Yavuz kod adlı Burhanettin Kıyak şüpheli olarak gösterildi ancak savcılık itirazı kabul etmedi. Ailenin avukatı, bunun üzerine Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturmada zamanaşımı nedeniyle takipsizlik/kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi
Soruşturma / Dava tarihi:1994-04-17
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Evet
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Savcılık işlemleri ve kararları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Ömer Ölker 1994-04-15 Cemal Temizöz (Cizre İlçe Jandarma Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı
Ömer Ölker 1994-04-15 Adem Yakin (Bedran kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Ömer Ölker 1994-04-15 Abdulhakim Güven (Fırat Altın) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Ömer Ölker 1994-04-15 Hıdır Altuğ (Tayfun kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Ömer Ölker 1994-04-15 Selim Hoca (kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Ömer Ölker 1994-04-15 Ramazan Hoca (kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Ömer Ölker 1994-04-15 Burhanettin Kıyak (Yavuz kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS