Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Halis Kılıç ve Metin Karsüt (Karsu)ün Zorla Kaybedilmesi

Halis Kılıç, Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Ünal (Şerefka) köyünde dünyaya geldi. Evliydi. Okula gitmemişti. Köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşıyordu. Evlendikten sonra bir süre ailesiyle yaşamaya devam eden Halis Kılıç, eşiyle birlikte ayrı bir eve çıktığı için çalışmak istiyordu. 10 Mart 1994 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı köylerine gelen bir kişi, bağını budamak için çalışacak kişilere ihtiyacı olduğunu belirtti. Halis Kılıç; Metin Karsüt, Hüseyin Akbaba, Naif Karsüt ve Mehmet (ya da Muhammed) isimli kişilerle birlikte Cûmat (Dağcılar) köyü yakınlarında bulunan bağa gitti. Öğlene doğru bağda çalışırken silah sesleri duyup tedirgin oldular. Halis Kılıç, Metin Karsüt ve Mehmet köye dönmek için bağdan ayrıldı. Yolda operasyona çıkan askerlerle karşılaştılar. Sorgulandıktan sonra Mehmet diğer iki kişiyi çağırmak üzere bağ yerine gönderildi. Geldiklerinde Metin Karsüt ve Halis Kılıç’ı göremediler, sadece çığlıklarını duydular. Mehmet daha sonra Halis ve Metin’in yanına götürüldü. Bu arada yakınları bölgede operasyon olduğunu öğrendi ve onları aramak için bölgeye gitti. Köye vardıklarında bağların olduğu yönde silah sesleri duydular. Silah sesleri bir süre devam etti. Köye yapılan operasyonda köyde bulunan hayvanlar dahi öldürülmüştü.

Bir gün ve bir gece daha geçince aileler Halis, Metin ve Mehmet’i sormak için Silvan’daki Bayrambaşı (Sêdeqnê ) Karakoluna gitti. Yakınlarının operasyon sırasında bağda çalıştıklarını, kendilerinden haber alınamadığını söylediler. Karakolda o sırada yeni korucu olan yüz kişi için tören düzenleniyordu. Kaymakam ve askeri komutanların tümü buradaydı. Karakoldakiler yakınlarını soranlara operasyonların bittiğini, yakınları kayıpsa gidip arazide onları arayabileceklerini, kendilerinin kimseyi gözaltına almadığını belirttiler. Aileler o akşam saat geç olduğundan yakınlarını aramaya çıkamadı ve evlerine döndü. Onlarla birlikte gözaltına alınan ve yaşlı olan Naif Karsüt ve Hüseyin Akbaba isimli kişiler bu sırada gözaltından serbest bırakıldı. Bu kişiler gözaltına Metin Karsüt, Halis Kılıç ve Mehmet isimli kişilerle birlikte alındıklarını, kendilerini asker ve korucuların alıkoyduğunu, ancak bu üç kişiyle kendilerinin ayrı yerlere konulduklarını, onların durumları hakkında bilgileri olmadığını belirtti.

Sonraki gün tüm köylüler birlikte araziye çıkarak her yerde kayıpları aradılar. Aramalar sonucunda Metin, Halis ve Mehmet’in cansız bedenleri çalıştıkları bağa yarım saatlik mesafede bir uçurumun dibinde bulundu. Görgü tanıkları kan izlerinden yola çıkarak onların düz alanda öldürüldükten sonra sürüklenerek uçuruma getirildiklerini ve buradan atıldıklarını düşündüklerini belirtti. Bedenlerin her birinin üzerinde onlarca kurşun izi vardı. Her üçünün de uzuvlarından bazıları kesilmiş, vücutlarında çeşitli işkence izleri vardı. Üzerlerinde bulunan kimlikleri, saatleri ve tüm eşyaları alınmıştı. Cenazeler bulunduktan sonra köyün muhtarı karakola giderek durumu bildirdi ve otopsi yapılmasını istedi. Ancak hiçbir yetkili olay yerine gelmedi. Karakol komutanı, bulunan cenazelerin Kulp’tan Silvan’a götürülmesini ve otopsinin orada yapılmasını istedi. Köyde bunun için kullanılabilecek araç olmadığından belediyeden bir araç istendi, ancak belediye araç temin etmedi. Taşıma için başka bir köyden birinin traktörü ayarlandı ve cenazeler Silvan’a otopsiye götürüldü. Savcı otopsiye kayıp yakınlarını almadı ve onlara herhangi bir şey sormadı. Otopsi sonucuna göre her üçüne de yakın mesafeden ateş edilmişti. Otopsi sonrası aileler yakınlarının cenazelerini alarak köylerinde defnetti. Olay askeri kayıtlara “operasyon sonucunda 3 terörist öldürüldü” diye düşüldü. Olayla ilgili herhangi bir soruşturma açılmadı, kimsenin ifadesi alınmadı. Hails Kılıç’ın babası tarafından dosyanın bir örneği istense de verilmedi. Dönemin korku atmosferi nedeniyle aileler de herhangi bir şikayette bulunamadı. Olaydan bir süre sonra, 1995 yılında, 150 haneli köy askerler tarafından yakıldı ve aileler çeşitli şehirlere göç etmek zorunda kaldı. Halis’in zorla kaybedilip öldürülmesinden 7 ay sonra bir çocuğu dünyaya geldi. Resmi nikahı olmadığı için çocuk kardeşinin nüfusuna kaydedildi. Köylerinin zorla boşaltılması sonrası Diyarbakır’a göç eden Halis’in ailesi köye yeniden dönüşler başlayana kadar 7 yıl burada yaşadı.

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Ses ve görüntü kaydı
Ses ve görüntü kaydı

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Halis Kılıç 1994-03-10
Metin Karsüt (Karsu) 1994-03-10

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS