Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Süleyman Atalan'ın Zorla Kaybedilmesi

1948 doğumlu Süleyman Atalan, Mardin'in Midyat ilçesi Toptepe köyünde yaşıyordu. Evli ve dokuz çocuk babasıydı. Çobanlık yaparak geçimini sağlıyordu. 16 Eylül 1991 tarihinde hayvanlarını otlatmak için evinden ayrıldı. Görgü tanıklarına göre Süleyman Atalan, Midyat’a bağlı Sarıkaya köyünü geçtikten sonra Toptepe köyüne ulaşmadan silahlı ve sivil kişilerce kaçırıldı. Süleyman Atalan’ın kaçırıldığı bölge Sarıkaya köyü korucularının denetimindeydi.

Eve dönmemesi üzerine eşi önce çevredeki köylülerine, tanıdıklarına sordu. Köyün muhtarını haberdar etti. Bir sonuç alamayınca karakola gitti. Karakolda Süleyman Atalan’ı soran eşine “dağa gitmiştir” denildi. Eşi dokuz çocuğu olan ve çobanlık yaparak çocuklarını büyütmeye çalışan birinin dağa gitmeyeceğini, öyle bir düşüncesi olmadığını ısrarla söyleyip haber almaya çalıştıysa da sonuç alamadı ve şikayeti işleme konulmadı.

Aile kendi imkanlarıyla arazide, çoban olarak gitmiş olabileceğini düşündüğü yerlerde onu aradı. Aradan bir ay geçtikten sonra üzüm satmaya giden eşinin yanına gelen bir kişi “sen kaybolan kişinin eşi misin, eşin yaşıyor ve bir iki gün içinde evine gelecek” dedi. Ancak o günden sonra da herhangi bir bilgi alınamadı. Yine ailesi bir ara aldığı bir duyum üzerine, onun İstanbul’da hapiste olduğunu düşündü, maddi imkansızlıklarına rağmen oraya gidip avukat tutarak cezaevlerinde aradı ancak yine bir sonuç elde edemedi.

Eşi herhangi bir geliri olmadığı için sosyal yardımlardan faydalanabilmek amacıyla Süleyman Atalan zorla kaybedildikten on yıl sonra ölüm ilanını verdi.

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
Gazete veya internet haberi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Turgut Özal Cumhurbaşkanı
Mesut Yılmaz Başbakan
Sabahattin Çakmakoğlu İçişleri Bakanı
Suat Bilge Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Eşref Bitlis Jandarma Genel Komutanı
Mehmet Necati Çetinkaya OHAL Bölge Valisi
Ünal Erkan Emniyet Genel Müdürü
Teoman Koman MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Süleyman Atalan 1991-09-16

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS