Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Ali Çelik'in Zorla Kaybedilmesi

1957 doğumlu Ali Çelik, Mardin’in Derik ilçesine bağlı Gire Sor (Bayraklı) köyü Susikeli (Değirmenler) mezrasında yaşıyordu. Köyünde çiftçilik yaparak geçimini sağlıyordu. Evli ve dört kız, iki erkek çocuk babasıydı. Aynı zamanda köyünün muhtarıydı. Köylerine 90’lı yıllarda sık sık askerler tarafından baskın yapılıyordu. Ali Çelik de bu baskınlar sırasında daha önceden gözaltına alınmış, işkence görmüş, dört ay kadar da tutuklu kalmıştı.

Serbest bırakılmasından yaklaşık bir yıl sonra köylerinin çevresinde konaklayan göçerler askerler tarafından karakola götürüldü. Ali Çelik de muhtar olduğu için konuyla ilgili olarak karakola çağrıldı. 11 Nisan 1994 tarihinde köyünden Kızıltepe’ye karakola gitmek için yola çıktı. Görgü tanıkları onu en son Germik köyü yakınlarındaki yolda gördü. Aynı gün karakoldan evi arandı ve yeniden karakola çağrıldı. Bunun üzerine ailesi onun karakola ulaşmadığını düşündü ve aramaya başladı. Karakola giderek onu sordu. Karakoldan böyle bir kişinin kendilerinde olmadığı yanıtını aldılar.

Kaybedilmesinden bir hafta kadar sonra cansız bedeni Ceylanpınar Devlet Çiftliğinde zirai ilaçlama yapan uçağın pilotu tarafından bulundu. Kimliği tespit edilemediği için belediye tarafından defnedilmişti. Olayı duyan ailesi gidip cenazeyi teşhis etti ve köyüne getirerek yeniden defnetti. Ceylanpınar Savcılığının konuya dair hazırladığı rapora göre başına sıkılan tek kurşunla öldürülmüştü. Bulunduğunda elleri de bağlıydı. Çelik ailesinin korucu olan Gire Sor (Bayraklı) köyü ile aralarında husumet bulunmaktaydı. Ali Çelik bu köydeki korucular tarafından sık sık ölümle tehdit edilmişti. Olayın ardından Susikeli (Değirmenli) mezrası baskılara dayanamayarak korucu olmayı kabul etti. Dönemin koşullarından kaynaklı Ali Çelik’in zorla kaybedilmesine ilişkin yakınları herhangi bir hukuki işlem başlatmadı.

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Ses ve görüntü kaydı
Ses ve görüntü kaydı
Ses ve görüntü kaydı

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Ali Çelik 1994-04-11

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS