Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Menderes Demir'in Zorla Kaybedilmesi

Menderes Demir, Mardin’in Savur ilçesine bağlı Bağıstan (Bağyaka) köyünde çiftçilik yaparak geçimini sağlıyordu. Evli ve üç çocuk babasıydı. Bağıstan’a sık sık baskın yapan asker ve korucular tüm köylüleri toplayarak korucu olmalarını, korucu olmamaları halinde köyün boşaltılacağını söylüyordu. Bu baskınların birinde Menderes Demir gözaltına alınmış ve ağır işkencelere maruz kalmıştı. PKK örgütüne yardım etmekle suçlanmış, karakol komutanı onu “Bir daha seninle ilgili bir şey duyarsam elimden sağ kurtulamazsın” diyerek tehdit etmişti.

Menderes Demir, serbest bırakılmasından bir hafta kadar sonra, Mart 1994’te, (Ramazan bayramından iki gün önce), sabahın erken saatlerinde buğday öğütmek için Savur’daki değirmene gitti. Onun köyden ayrılmasının ardından askerler ve korucular tarafından köyüne baskın yapıldı ve çevredeki arazide operasyon yapıldı. Operasyona gelen askerlerin bir kısmı Menderes Demir’in evinin önünde bekledi. Ailesi Menderes Demir bir hafta önce gözaltına alınıp ağır işkenceler gördüğü için yine alınabilir diye endişe etti. Evlerinin önünde bekleyen askerlere birini bekleyip beklemediklerini, aradıkları birinin olup olmadığını sordular. Askerler sadece operasyon için orada bulunduklarını belirtti. Akşamüzeri evin önünde nöbet tutan ve operasyona çıkan askerler toplanarak araçlarına bindi ve köyden çıktı.

O sırada Savur’daki değirmende olan bazı tanıdıkları Menderes Demir’e köye gitmemesini, köyde yine operasyon olduğunu, kendisinin de gözaltına alınabileceğini söyledi. Ancak o, kısa bir süre önce zaten gözaltında olduğunu, birşeyi olmadığını ve bırakıldığını söyleyerek köyüne gideceğini belirtti. Yanında köylerinin imamının babası olan ve köylülerce Usife Qop olarak bilinen kişi ile birlikte köyüne doğru yola çıktı. O sırada köyden ayrılmak için yola çıkmış olan askerler tekrardan köye döndü. Menderes Demir’in evine geldiler ve bu defa içeriye girerek evi arayacaklarını söylediler. Evde bulunan tüm eşyalar aranma gerekçesiyle tahrip edildi, yiyecekler döküldü. Eşine “Menderes Demir nerede” diye soruldu. O ise bilmediğini söyledi.

Daha sonra yine yola çıkan askerler köy yolu üzerinde Menderes Demir ve yanındaki köylüyle karşılaştı. Ona “Menderes Demir sen misin?” diye soruldu ve atının üzerinden zorla indirilerek apar topar askeri araca bindirilmeye çalışıldı. Herhangi bir suçu olmadığını söylese de birkaç asker tarafından darp edilerek araca konuldu. Yanındaki Usif isimli köylü olanlara tanıklık etti ve ailesine giderek Menderes’in gözaltına alındığını söyledi. Menderes Demir, 40 gün boyunca Mardin’de gözaltında tutuldu. Aynı dönemde onunla birlikte gözaltında olan Cemal Özgür ile birlikte kırk günden sonra mahkemeye çıkarıldı ve serbest bırakıldı. Ancak mahkeme çıkışında yeniden gözaltına alındı. Cemal Özgür bu duruma tanıklık etti. Aradan birkaç gün geçtikten sonra Bağıstan köyü yolu üzerinde Menderes Demir’in köyünden gelen dolmuş durduruldu. Yolculara ve şoföre yol kenarında tutulan Menderes Demir’in cansız bedeni gösterildi. Çevresi askerlerle sarılıydı. Dolmuş şoförüne ve yolculara Menderes Demir’in cansız bedeni gösterilerek “Bu teröristi çatışmada öldürdük, tanıyan var mı?” diye soruldu. Dolmuştakiler korktukları için tanımadıklarını belirtti. Ancak dolmuş şoförü Mardin’e ulaştığında Menderes Demir’in Mardin merkezde ve Kızıltepe’de oturan kardeşlerine giderek durumu haber verdi.

Yakınları onu almak için tarif edilen yere gittiklerinde Menderes Demir’in giysileriyle orada kazılan bir çukura konduğunu ve üzerine de toprak atıldığını gördü. Yakınları cenazesini alarak köyüne getirdi. Görgü tanıkları bedeninde ağır işkence izleri olduğunu gördü. Ailesi ve köylüleri Menderes Demir’in toprağa verilmesinin ardından koruculuk baskısına dayanamayarak köyden göç etti.

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Ses ve görüntü kaydı
Gazete veya internet haberi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Menderes Demir 1994-03-01

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS