Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Bedel Özkan ve Hasan Ateş'in Zorla Kaybedilmesi

1954 yılında Hakkari’nin Çukurca ilçesi Kurudere köyünde doğan Bedel Özkan evli ve sekiz çocuk babasıydı, köyünde muhtarlık yapıyordu. 8 Mayıs 1994 tarihinde Işıklı köyünde bulunan askeri birliğe bağlı bir ekip tarafından köyüne baskın yapıldı. Baskın sonrası askerler yanlarına köy muhtarı Bedel Özkan, Selim Özkan ve Hasan Ateş’i de alarak köyü terk etti. Selim Özkan daha sonra serbest bırakıldı.

Ertesi gün köylüler yine arama için gelen askeri birliğe başvurarak Bedel Özkan ve Hasan Ateş’in akıbetini sordu. Askerler tüm köyün tanık olduğu biçimde gözaltına alınan Bedel Özkan ve Hasan Ateş’in gözaltına alındığını reddetti, bu iki kişiden haberlerinin olmadığını belirtti. Aileler ısrarla onların askerler tarafından alındığını belirttiğinde askeri yetkili “benim de bazı askerlerim kayıp” dedi ve aileleri geri gönderdi. Özkan ve Ateş aileleri Çukurca Cumhuriyet Savcılığına müracatta bulundu.

Aileler bir taraftan Çukurca ilçesinde askeri birlikler nezdinde girişimlerini sürdürürken köyde kalanlardan bir kısmı da aramalarını köy civarında sürdürdü. Işıklı köyü çobanlarından biri koyunlarını otlatırken Hakantepe Askeri Taburu yakınlarında iki cansız beden buldu ve köylülere haber verdi. Ailelerin teşhis ederek ve köye getirdiği cansız bedenlerde yoğun işkence izleri bulunuyordu.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Bedel Özkan 1994-05-08
Hasan Ateş 1994-05-08

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS