Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Ahmet Tekin'in Zorla Kaybedilmesi

Tekin ailesi Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yaşıyordu. Evli ve 5 çocuk babası olan ve çiftçilikle uğraşan Ahmet Tekin, 07.05.1994 tarihinde Diyarbakır’dan Lice ilçesine giderken güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Annesi Kıymet Tekin, oğlunu aramak üzere Lice İlçe Merkezi’ne gittiğinde kendisini son kez, gözleri ve elleri bağlı olarak gördü. YAKAYDER, İHD Diyarbakır Şubesi’nin internet sitesi ve bazı haber sitelerinde yer alan bilgilere göre, Ahmet Tekin, Diyarbakır’dan Lice’ye giderken araç Sarnığ köyü yakınlarında yol kontrolü yapan askerlerce durduruldu. Şoför ve yolculara “Siz gidin, Ahmet bizim misafirimizdir” denilerek Ahmet Tekin gözaltına alındı. Ahmet Tekin’in kardeşi Bedri Tekin’in açıklamasına göre, Ahmet Tekin’i Lice Jandarma Komutanlığı’nda gören görgü tanıkları vardı. Kıymet Tekin de oğlunun durumuyla ilgili bilgi almak istediğinde kendisini gördü ve ağlamaya başladı. Feryadı üzerine, adının Şahabettin olduğunu tahmin ettikleri yüzbaşı Kıymet Tekin’i darp etti; Kıymet Tekin’in aldığı darbeler sonucu gözü şişti ve morardı. Kıymet Tekin defalarca Diyarbakır DGM Başsavcılığı’na başvurmasına rağmen sonuç alamadı.

Kıymet Tekin 20.10.1994 tarihinde Diyarbakır DGM Başsavcılığı’na verdiği ifadesinde, 1994 Mayısı başında oğlu ile tütünlerini satmak üzere Diyarbakır’a geldiğini, kendisinin daha sonra Lice’ye döndüğünü oğlunun ise şehirde kaldığını, ancak bir gün sonra oğlunun Sarnığ köyü yakınlarında Diyarbakır-Lice otobüsünden jandarma tarafından indirilerek götürüldüğünü belirtti. Diyarbakır DGM Başsavcılığı bu ifadeyle birlikte, olayın soruşturulması için dosyayı Lice Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Anne Kıymet Tekin 10.06.2004 tarihinde Lice Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede oğlunun 3 gün gözaltında kaldıktan sonra 4. gün gözleri bağlı halde Lice sağlık ocağına götürüldüğünü, bunu hem Kıpçak köyü muhtarı hem de kendisinin gördüğünü ancak kendisinin içeri girmesine askerler tarafından izin verilmediğini belirtti. Daha sonra ise Tekin’den bir haber alınamadı. Kıymet Tekin oğlunu bulmak için birçok yere başvurmuş olmasına rağmen hiçbir sonuç elde edemedi.

Kıymet Tekin’in yanı sıra ağabey Bedri Tekin de Savcılığa benzer bir ifade verdi. 14.06.2004 tarihinde ifade veren Mühüttün Kaçan ise Tekin’le beraber otobüste olduğunu, Sarnığ köyüne varmadan jandarmalar tarafından durdurulduklarını anlattı. İfadesine göre Jandarmalar herkesi arabadan indirerek kimlikleri topladılar, kimlikler geri geldiğinde Ahmet Tekin’inki yoktu ve komutanın emri üzerine Tekin orada kaldı. Askerler Tekin’in ifadesinin alınacağını söyleyerek geri kalan kişilerin yola devam etmesini söylediler.

Süreçle ilgili merkezimize ulaşan son bilgiye göre, en son soruşturmayı sürdüren Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 27.11.2014 tarihinde daimi arama kararı alındı ve Başsavcılık aynı zamanda Lice İlçe Jandarma Komutanlığından her 6 ayda bir düzenli olarak bilgi verilmesine karar verdi (Sor. No:2014/1087).

Ahmet Tekin’in zorla kaybedilmesine ilişkin yürütülen soruşturma, dönemin Bolu Hareketli Tugay Komutanı Yavuz Ertürk’ün birden fazla kişiyi aynı sebeple öldürmek suçundan yargılandığı davanın iddianamesinde, “Şüphelinin İştirak Ettiği İleri Sürülen ve Soruşturmaları Devam Eden Diğer Eylemler” başlığı altında yer alıyor.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Savcılık işlemleri ve kararları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları
Gazete veya internet haberi
İfade tutanağı

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Ahmet Tekin 1994-05-07 Yavuz Ertürk (Tuğgeneral, Bolu 2. Tugayı Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Hareketli Tugay

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS