Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Nurettin Toluk'un Zorla Kaybedilmesi

1995 yılı Mart ayında Nurettin Toluk’un oğlu Bülent Toluk babasıyla birlikte oturduğu İzmir Kadifekale’deki evinden bir işlem için Güzelyalı Mahalle Muhtarlığına gitti. Burada mahalle muhtarıyla aralarında bir tartışma yaşandı. Tartışma sonrası muhtar polise haber verdi. Bülent Toluk bunun üzerine polis gelmeden oradan ayrıldı. Eve geldiğinde babası Nurettin Toluk’a olayı anlattı ve polislerden çekindiğini belirterek birkaç gün arkadaşlarında kalacağını ve eve gelmeyeceğini söyleyerek evden ayrıldı.

Bülent Toluk, evden ayrılmasından sonra 16.03.1995 tarihinde babası Nurettin Toluk’un polisler tarafından gözaltına alındığını duydu. Karakola gitmeye çekindiği için Kadifekale Polis Karakolunu 18.03.1995 tarihinde telefonla aradı ve babası hakkında bilgi almak istedi. Konuştuğu yetkili kişi “Gel, baban burada görürsün, babanı teslim almak istiyorsan karakola gel” şeklinde karşılık verdi. Bülent Toluk karakola gitmeye çekindi ve 15 gün olan gözaltı süresinin dolmasını bekledi. Ancak gözaltı süresi dolmasına rağmen babası Nurettin Toluk’tan haber alamadı. Bunun üzerine avukatı ile birlikte Gülyazı polis karakoluna başvurdu ve kendisiyle ilgili herhangi bir arama kararının olup olmadığını, babasının karakolda olup olmadığını sordu. Burada kendisinin aranmadığını, babasının da Kadifekale Polis Karakolunda olabileceği yanıtını aldı. Kadifekale Karakoluna gittiğinde ise ona babası Nurettin Toluk’un gözaltından serbest bırakıldığı, tedavi için hastaneye götürüldüğü söylendi. Bülent Toluk daha sonra Kadifekale Polis Karokulunun evlerinde arama yaptığını, bazı özel eşyalar ile birlikte Nurettin Toluk’a ait nüfus cüzdanının da polisler tarafından alındığını öğrendi.

Bülent Toluk, avukatıyla birlikte babasının evinden alınması işlemini gerçekleştiren polis memurları hakkında soruşturma açılması için suç duyurusunda bulundu. Yapılan girişimlerde Kadifekale Polis Karakolundan Nurettin Toluk’un 16.03.1995 günü, evinin bulunduğu sokakta aşırı alkollü şekilde yerde yattığı, başını yere çarpmış olduğu için tedavi amacıyla Yeşilyurt Devlet Hastanesine kaldırıldığı ve bu konuda tutanak düzenlendiği öğrenildi. Oğlu ve avukatı tarafından sürdürülen araştırmada Nurettin Toluk’un 16.03.1995 günü Yeşilyurt Atatürk Devlet Hastanesi Acil Servisine getirildiği ve aynı gün tedavi sonrasında hastaneden ayrıldığı öğrenildi. Ancak kim ya da kimlerle nereye gittiğini öğrenmek mümkün olmadı. Olay 14.04.1995 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinde ‘gözaltında kayıp’ şeklinde haber yapıldı. Avukatı kimliksiz bulunan ölülerin fotoğraflarından teşhiste bulunulması yoluyla bir sonuca ulaşmak için savcılıklara dilekçe verdi. Tüm hastanelerin kayıtları araştırıldı. İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi bir basın açıklaması yaparak olayı gündemde tutmaya çalıştı. Bülent Toluk ayrıca 09.05.1995 tarihinde İzmir Tabipler Odası Yönetim Kuruluna başvurarak yardım talebinde bulundu.

Oğlu ve avukatının ısrarlı çabası sonrası dokuz ayın sonunda Ege Üniversitesi morgunda yer alan kimsesiz bir kişinin kaydının Nurettin Toluk’a ait olabileceği belirlendi. Kimliği belirlenemediği için kimsesizler mezarlığına gömülen kişinin gömülmeden önce morgda çekilen fotoğraflarından Nurettin Toluk olduğu 1995 yılı Aralık ayında anlaşıldı. Nurettin Toluk, kimliği belirsiz kişi olarak morga getirilmiş ve mutad sürenin sonunda gömülmüştü. Aynı zamanda Nurettin Toluk’un, bir tren kazası kurbanı olarak kayıtlara geçtiği, konuyla ilgili olarak tren makinisti hakkında dava açıldığı, bu kişinin meydana gelen kazada kusurunun olmadığı yönünde karar verilerek beraat ettiği öğrenildi.

Otopsi raporunda bedende çok sayıda darbe olduğu tespit edildiği belirtiliyordu. Ayrıca Ölü Muayene Tutanağında ise polislerin Nurettin Toluk’u hastaneye elleri ve ayakları bağlı olarak naylon çuvalın içine sarılmış halde getirdiği, 18.03.1995 tarihinde öldüğü yazıyordu. Yani Nurettin Toluk, 16.03.1995 tarihinde Kadifekale Polis Karakolunda görevli polisler tarafından kendi kimliğiyle hastaneye getirilmiş ve sonrasında buradan nasıl ve kim ya da kimlerle birlikte ayrıldığı tespit edilememiş, 17.03.1995 günü ise aynı hastaneye elleri ve ayakları bağlı, çuvala konulmuş halde getirilmiş, kayıtlara da kimliği belirsiz kişi olarak geçmişti. Bununla birlikte ölümüne sebep olduğu iddia edilen tren kazasından ve polisin olay yerine gelmesinden üç saat sonra hastaneye getirilmişti. Aynı tarihlerde hem babasını bulmak için yetkili kurumlara başvuran Bülent Toluk hem de hastane kayıtlarına kimliği belirlenemeyen şahıs olarak geçen Nurettin Toluk olmasına rağmen her iki olay bağlantılandırılmamıştı. Ayrıca otopsi ve ölü muayene tutanaklarında herhangi bir alkol izine rastlanmadığı belirtilmesine rağmen Kadifekale Polis Karakolundan “Nurettin Toluk’un 16.03.1995 günü, evinin bulunduğu sokakta aşırı alkollü şekilde yerde yattığı, başını yere çarpmış olduğu için tedavi amacıyla Yeşilyurt Devlet Hastanesine kaldırıldığı” yönünde tutanak tutulmuştu.

Söz konusu çelişkilerden hareketle Bülent Toluk babasının kaybedilmesi ve ölümü ile ilgili olarak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu ve Kadifekale Polis Karakolunda babasının gözaltına alındığı ve öldüğü tarihlerde görevli olan polis memurlarından şikayetçi oldu. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı 1995/14032 Hazırlık No, 1996/7446 Karar No’lu kararında polis memurlarının olayda kusurlu olmadığını belirterek takipsizlik kararı verdi.

KAYNAKLAR:

Savcılık işlemleri ve kararları
İfade tutanağı
Savcılık müşteki ifade tutanağı
Adli tıp raporu
Otopsi raporu
İfade tutanağı

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Nurettin Toluk 1995-03-16 Kadifekale Polis Karakolu Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Polis

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS