Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Mehmet Sayim (Salim) Dönen ve Mehmet Salih Dönen'in Zorla Kaybedilmesi

Mehmet Sayim (Salim) Dönen’in yeğeni Salih Dönen 1991 yılında PKK örgütüne katılmıştı. Yaklaşık iki yıl sonra Silvan'a bağlı Bayrambaşı (Sedeqe) Beldesi Dolapdere (Geliye Godere) bölgesinde çıkan bir çatışmada gözlerinden yaralandı. Ailesi onu Ankara'ya gönderdi ve iki yıl tedavi gördü.

Salih Dönen yaralandıktan sonra Silvan Mescit Mahallesi'nde oturan ailesinin evine polis tarafından sürekli baskın düzenlendi. Eve en son baskın düzenleyen polisler Salih Dönen’in babasını, "oğlunun nerede olduğunu söylemezsen bir dahaki sefere evdeki kadınları götüreceğiz" diyerek tehdit etmişti. Devlet görevlileri aileye Salih Dönen’in askere gitmesi gerektiği yönünde baskı yapıyordu. Salih'in babası da oğlunun görme engelli olması nedeniyle çürük raporu alacağını, bir sorun da yaşanmayacağını düşünerek oğlunu Silvan'a getirtti. 11 Şubat 1995 tarihinde (YAKAY-DER kayıtlarına göre 09 Şubat) Mehmet Sayim (Salim) Dönen yeğeni Salih Dönen'i yanına alarak sabah saat 07:00 sıralarında Diyarbakır Askerlik Şubesine gitti.

Salih Dönen ve amcası Mehmet Sayim (Salim) Dönen o akşam eve dönmedi. Aile ertesi gün Diyarbakır Askerlik Şubesi ve Askeri Hastaneye giderek yakınlarını sordu. Hastanedeki subay “buraya böyle birileri gelmedi” dedi. Aile ısrarla sormaya devam edince de subay onları azarlayarak dışarı çıkardı. Dönen ailesi günlerce onlardan bir haber alamadı. Salih ve Mehmet Sayim (Salim) Dönen'in bedenleri 22 Şubat 1995'te Silvan'ın Yolarası (Qurte) köyünde bulundu. Ailenin tüm girişimlerine rağmen herhangi bir soruşturma yapılmadı.

JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan yıllar sonra Taraf Gazetesi’nden Neşe Düzel’e verdiği röportajda Dönenlerle ilgili olarak şunları belirtti: "Diyarbakır bölgesinde örgütle ilgili bilgileri genellikle itirafçı Serpil Toprak veriyordu. O da JİTEM'de sivil memur olarak çalışıyordu. Mesela Salih Dönen isimli Silvanlı bir genci ve amcası Mehmet Sayim (Salim) Dönen'i JİTEM'e aldıran da o kızdı. Onları askeri hastanede görüyor. Çocuk askere gitmek için askerlik muayenesini yaptırıyor. Amcasıyla birlikte gelmiş. Serpil, bunu gelip bana söyledi. ‘Komutanı arayıp haber verelim’ dedi. Kırca, o sırada Dicle Üniversitesi'nde dişini yaptırıyordu. Aradık. ‘Gereğini yapın, alın. Ben geliyorum’ dedi. Toros arabayla askeri hastaneye gittik ve gençle amcasını aldık, JİTEM'e getirdik. Komutan Kırca, dişçiden geldi ve işin sorgulama safhası başladı. Amcasının hiç alakası yoktu ama yarın birgün ifade verir diye onu da aldık, getirdik. Amca yeğen JİTEM'de boğularak öldürüldüler. Silvan yoluna atıldılar.” Aygan Özgür Gündem Gazetesi'nde yayınlanan itiraflarında ise olaya ilişkin başka bir ayrıntı belirtiyordu: “JİTEM'e getirildiklerinde üzerlerinden 7 bin Mark çıktı. Bu marklar tabi Abdülkerim Kırca tarafından alındı ve bir kısmı onları yakalatan Serpil Toprak'a verildi. JİTEM'e televizyon alındı. Bu şahıslar da işkenceyle öldürüldükten sonra cesetleri atıldı."

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Mehmet Salih Dönen 1995-02-09
Mehmet Sayim (Salim) Dönen 1995-02-09

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS