Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Zeki Altunbaş'ın Zorla Kaybedilmesi

1954 Yozgat-Sorgun doğumlu Zeki Altunbaş Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümünde okuyordu. Okuldaki işgal nedeniyle eğitimini 1975 yılında yarım bırakarak Yalova’ya yerleşti. 12 Eylül darbesinin öncesi ve sonrasında birkaç kez gözaltına alındı ve Yalova’da zorunlu ikametgaha tabi tutuldu. Her akşam askerlik şubesine giderek imza atma zorunluluğu vardı.

Bu dönemde ailesini ziyaret etmek için Yozgat Sorgun’a gitti. Buradayken askerlik için çağrıldı ve askerliğini yapmak üzere Çanakkale Er Eğitim Alayı’na gitti. Zeki Altunbaş askerdeyken Yalova'da süren bir operasyonda yakalanan bazı kişilerin onun adını verdiğinin iddia edilmesi üzerine 18 Nisan 1981’de askeri inzibat tarafından gözaltına alınarak Yalova'ya getirildi.

Yalova Emniyet Müdürlüğü'nde uzun süre işkenceli sorgulardan geçirildikten sonra, eski bir davası olduğu gerekçesiyle 25 Nisan’da Selimiye Kışlasına götürüldü. Selimiye Kışlasında onu gören bir arkadaşı ve köylüsünün anlatımlarına göre çok zayıflamıştı, üzerinde askeri kıyafet bulunuyordu ve görünüşünden yoğun işkence gördüğü anlaşılıyordu. Duruşmaya da bu durumda ve asker kıyafetleriyle çıkarılmıştı. Aynı gün duruşma sonrasında yanında iki asker ve iki polis memuru ile bindiği Kartal-Yalova feribotundaki tuvaletin penceresinden atlayıp kaçtığı iddia edildi.

1.88 boyunda ve 80 kilo civarındaki elleri kelepçeli Zeki Altunbaş’ın vapurun tuvaletindeki küçük pencereden atladığı iddiasına ailesi inanmadı. Vapurdan birisinin denize atladığına dair asker ve polis ifadesi dışında hiçbir görgü tanığı da yoktu. Baba Tahsin Altunbaş Çanakkale-İstanbul Sıkıyönetim komutanlıklarına dilekçeyle başvurarak oğlunun akıbetini öğrenmek istedi. Bu girişim ve ailenin daha sonraki tüm girişimleri sonuçsuz kaldı. Zeki Altunbaş’tan bir daha haber alınamadı.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Kenan Evren Devlet Başkanı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Zeki Altunbaş 1981-04-25 Yalova Emniyet Müdürlüğü Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Emniyet Müdürü
Zeki Altunbaş 1981-04-25 Selimiye Kışlası Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Asker

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS