Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Hüseyin Uğurlu'nun Zorla Kaybedilmesi

Hüseyin Uğurlu Muş'un Korkut ilçesine bağlı Altınova (Vartinis) beldesinde yaşıyordu. Evli ve 10 çocuk babasıydı. 2 Ekim 1993 tarihinde Hasköy Jandarma Komutanlığı tarafından Altınova (Vartinis) beldesi kırsalında operasyon başlatıldı. Operasyon sırasında çıkan çatışmada bir PKK üyesi ve bir astsubay yaşamını yitirdi. Çatışma sonrası beldeye giren askerler, belediye binasına topladıkları belde sakinlerine “gece gelip beldeyi yakacağız” dedi. Aynı gece operasyon başlatan askerler önce Konakdüz (Ardong) köyüne girdi. Burada korucu olmayanların ev, ahır ve ot yığınlarını ateşe verdi. Hada sonra Vartinis’e gelen askerler ağır silahlarla evlere ateş etti. Nasır Öğüt isimli yurttaşın evi yakıldı ve Öğüt ailesinden 9 kişi yanarak can verdi.

Bu olay sonrası Hüseyin Uğurlu ve beldeden birkaç kişi askerler tarafından gözaltına alındı. Hüseyin Uğurlu, ağır işkencelerden geçirildikten 11 gün sonra serbest bırakıldı. Kaburga kemikleri ve dişleri kırılan, vücudunda ağır işkence izleri ile evine dönen Hüseyin Uğurlu, bir ay sonra hala yataktayken aynı köyden birçok kişiyle birlikte askerler tarafından tekrar gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar götürüldükleri belediye binasında serbest bırakılırken, askerlerin elindeki listelerde isimleri olan 18 kişi ise belediye binasında tutulmaya devam etti. Belediye binasında bir süre işkenceye maruz bırakılan Hüseyin Uğurlu, çırılçıplak bir halde belediye binası önüne, karların üzerine atıldı. Yarı baygın bir şekilde karların içerisine atılan Uğurlu, bir süre sonra askerler tarafından belediyeye ait bir araca konularak götürüldü. O günden sonra kendisinden bir daha haber alınamadı.

Aile devlet kurumlarına giderek bilgi almak istediğinde onlara “Yaşamak istiyorsanız, sizi de öldürtmeden davadan vazgeçin” denildi ve tehdit edildi. Ailenin arayışını sürdürmesi üzerine Hüseyin Uğurlu’nun oğulları gözaltına alındı ve ağır işkenceler gördü. O dönem savcılıklara giderek dilekçe veren ve olayın araştırılmasını isteyen oğlu Necip Uğurlu askerler tarafından alındı ve belediyeye yakın tren yolunun yanında kafasına silah dayandı ve davadan vazgeçmesi söylendi. Ona “Vazgeçmezseniz seni de öldürürüz ve üstünü bir şekilde kapatırız” denildi. Aile aynı zamanda sık sık askerlerin yaptıkları ev baskınlarına, tehditlere maruz kaldı. Dava konusunda ısrarlı olan aile, Hüseyin Uğurlu ile birlikte gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan 17 kişinin tanıklık yapacağını onun dışında da gözaltına şahit olan bir çok kişi olduğunu belirterek yine başvuruda bulundu. Ancak bu başvurular dikkate alınmadı.

DİHA’da yer alan bir habere göre; Muş Adliyesinde görev yapan bir savcı babasının gözaltına alınışına bütün belde halkının şahitlik ettiğini, bunca tanık varken dosyanın neden reddedildiğini soran oğluna “ben bu olayın içeriğini sizden, ailenizden ve tanıklardan daha iyi biliyorum. Çünkü ben devlet adamıyım. Ben istediğim zaman o dönemde bu olayları yapan herkesi buraya çağırırım ve onların ifadelerini alırım. Ben sizden çok daha iyi biliyorum olayın nasıl gerçekleştiğini ama bunu bir devlet adamı olarak kabul etmem kesinlikle söz konusu değildir” dedi. Aynı habere göre oğlu savcının odasından çıkmak üzereyken savcı ona “Size bir teklifim daha var. Annenizi getirirsiniz. İfadelerinizden dilekçelerinizden, vazgeçersiniz. Olayın aksi yönünde gerçekleştiğini ifade edip dosyanın açılmasını isterseniz ben sizi buradan açık çek ile bankaya gönderirim” dedi ve “Babamı devlet değil PKK öldürdü” demesini, dosyayı ancak bu şekilde açabileceğini belirtti.

Olaya ilişkin başlatılan soruşturma daha sonra Mutki Jandarma Karakolu'na yakın bir yerde bulunan toplu mezar dosyası ile birleştirildi. Aile dosyanın Muş'a getirilmesi için başvuru yapıldı. Dosya soruşturma aşamasından ileriye gidemedi.

KAYNAKLAR:

Gazete veya internet haberi
Gazete veya internet haberi
Gazete veya internet haberi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Hüseyin Uğurlu 1993-11-01

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS