Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Aydın Tekay'ın Zorla Kaybedilmesi

Aydın Tekay, Diyarbakır’ın Lice ilçesi Dilber Köyü’nde yaşıyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı. Eşi hamileydi. Aydın, ailesine bakacak kimse olmadığı için askere gidemiyordu. Sebze satarak geçimini sağlıyordu. Ailesinden PKK örgütüne katılım olduğu için de devlet güçlerinin sürekli gözetimi altındaydı.

11.04.1994 tarihinde köyünün otobüsü ile Diyarbakır’dan köyüne gelirken, Kocaköy Jandarma Komutanlığı tarafından bulunduğu otobüs durduruldu. Otobüs bir süre içindeki yolcularla birlikte bekletildi. Ardından Aydın Tekay, asker kaçağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Duruma şahitlik eden köylüleri Aydın Tekay'ın ailesini durumdan haberdar etti.

Annesi Hatice Tekay hemen bir dilekçe ile Diyarbakır DGM Başsavcısına başvurdu ve oğlunun akıbetini sordu. Savcılık dilekçeyi kayıt altına alarak geri verdi. Anne Tekay bu belgeyi sakladı. Aile, Aydın Tekay’ın gözaltında kaybedilmesinden bir ay sonra "Çatışmada öldü ve Jandarma tarafından dönemin Lice belediye başkanına teslim edildi." şeklinde söylentiler duydu. Ancak bu söylentiler dışında ona dair bir haber alamadı.

Abdulkadir Aygan’ın itiraflarından sonra, 2009 yılında İHD Diyarbakır Şubesine başvuran Hatice Tekay; oğlunun 1994’den beri kayıp olduğunu söyledi. Ona daha önce bir başvuru yapıp yapmadığı soruldu. Okuma yazması olmayan Hatice Tekay, başvuru yaptığını söyledi ve bir belge getirdi. Belgede, Aydın Tekay’ın 24 Nisan 1994 tarihinde Kocaköy Jandarma Komutanlığı’nca gözaltına alındığına dair 18788 sicil nolu DGM savcısı tarafından dilekçesine kaşeli, imzalı not düşülmüştü. Resmi ağızlardan gözaltına alındığı ailesine söylenmesine rağmen, Aydın Tekay’ı bir daha gören olmadı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Kurulu’na zorla kaybetmeler ve yargısız ve keyfi uygulamaların incelenmesi için 2012 yılı sonrası gönderilen 150 dosya içinde incelemeye alınan 10 dosyadan biri Aydın Tekay’a aitti. 18 Kasım 2014 tarihinde gönderilen dosyaları incelemeye alan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Kurulu, Türkiye’ye Aydın Tekay’ın da aralarında olduğu kayıp yurttaşların akıbetini sordu.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Aydın Tekay 1994-04-11

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS