Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Ahmet Akbaş'ın Zorla Kaybedilmesi

Ahmet Akbaş 1980 yılında Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Kayagediği Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokulu okuduktan sonra okula devam edemedi. Zorla kaybedilmesinden yaklaşık dört ay önce köylüsü Z.K., evlerine gelerek Ahmet Akbaş’ı, babası Hacı Akbaş’tan kendisine çobanlık yapması için istedi. Babasını ikna ettikten sonra Ahmet Akbaş’ı Dersim’in Hozat ilçesi Çaytaşı Köyü’ne götürdü. Burada sürünün sahibi olan S.B.’ye teslim etti. Ahmet Akbaş, yaklaşık dört ay burada koyun çobanlığı yaptı. Daha sonra babası gelerek onu tekrar köylerine götürdü. On beş gün sonra bu sefer S.B. gelerek babasından Ahmet Akbaş’ı iseyince babası onu birkez daha çoban olarak gönderdi.

Ahmet Akbaş, S.B. ile birlikte gittikten 20 gün sonra Çaytaşı köyünün çevresinde operasyon düzenleyen askerler tarafından gözaltına alındı. Sürü sahibi durumu babasına bildirdi. Babası gelip askerlerle görüştü ancak askerler “oğlunu biz almadık” yanıtını verdi. Bunun üzerine baba karakola dilekçeyle başvurdu. Karakol Kaymakamlığa, kaymakamlık savcılığa havale etti.

Hacı Akbaş Diyarbakır Çermik’e döndükten sonra sürü sahibi S.B. aleyhine de suç duyurusunda bulundu. Duruşmaya gelen şahitler Ahmet Akbaş’ı askerlerin götürdüğünü belirtti. Bunun üzerine mahkeme takipsizlik kararı verdi. Babasının yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı ve Ahmet Akbaş’tan bir daha haber alınamadı.

KAYNAKLAR:

İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Ahmet Akbaş 1995-10-01

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS