Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Cemil Çelik'in Zorla Kaybedilmesi

Cemil Çelik, ailesiyle birlikte Mardin’in Midyat ilçesi’ne bağlı Çamyurt Köyü’nde yaşıyordu. 1994 yılında asker ve köy korucularının evlerini yakması ve baskılar nedeniyle köyünden ayrılarak Kızıltepe ilçesine yerleşti. 26.09.1995 tarihinde oğlu Suat Çelik ve Hıdır Fidan ile birlikte Hinde Çamyurt’taki bağlarına gittiler.

Ömerli’de bir kahvede otururken yanına yaklaşan iki sivil polisin “sen Necim Çelik’misin?” sorusuna “Hayır ben Cemil Çelik’im” şeklinde cevap verdi. Bunun üzerine sivil polisler yanından ayrıldı. Cemil Çelik daha sonra oğlu Suat Çelik’in dükkânına gitti. Hemen ardından aynı sivil polisler “bizimle geleceksin” diyerek ve zor kullanarak onu emniyete götürüldü. Ailesinin tanıdığı bir şahıs emniyette görevli bir komiserden Cemil Çelik’in “başka bir birim” tarafından emniyete alındığını öğrendiğinin bilgisini verdi. Ailesi daha sonra emniyete sorduğunda yine “bizdeydi götürdüler” yanıtını aldı.

Ailesi 10.10.1995 tarihinde Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulundu. Bir sonuç alamadı. Cemil Çelik’ten bir daha haber alınamadı.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Cemil Çelik 1995-09-26

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS