Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Şükrü Fırat'ın Zorla Kaybedilmesi

Şükrü Fırat 80'li yıllara kadar köy hizmetlerinde kadrolu işçi olarak çalışıyordu. Daha sonra siyasi görüşlerinden dolayı isten çıkarıldı. Bu dönemde benzer nedenle onunla birlikte 80 işçi işten çıkarıldı. Daha sonra farklı işlerde çalışan Şükrü Fırat DEP üyesiydi. İş çıkışlarında DEP parti binasına uğruyor, siyasetle ilgileniyordu.

Kaybedilmesinden iki üç ay önce çalıştığı son işten de çıkarıldı. Ailesi daha sonra bu işten çıkarılmanın nedeninin de iş yerinin tehdit edilmesi olduğunu öğrendi. Son olarak 24 Mayıs 1993 tarihinde saat 14:00 civarında oğlu onu Şarlo Kahvesi’nde otururken gördü. O akşam eve dönmedi. Ailesi öncelikle partiye giderek Şükrü'nün eve dönmediğini belirterek hakkında bir şey öğrenilmesi durumunda kendilerine iletilmesini istedi.

İki gün sonra aile Av. Hadi Kaya'nın yanına giderek durumu anlattı. Yapılan incelemede aynı günlerde gözaltında 20-22 kişi olduğu öğrenildi. Aile avukat aracılığıyla bu gözaltılar arasında Şükrü Fırat’ın olup olmadığını sordurdu. Emniyette bu isimde kimsenin olmadığı yanıtı alındı. Resmi açıklamaların tümünde gözaltına alınmadığı belirtiliyordu.

11.06.1993'te Şükrü Fırat’ın bir arkadaşı tesadüfen devlet hastanesinde üç sahipsiz cenaze olduğunu öğrendi. Söz konusu kişi durumu Şükrü Fırat’ın ailesine haber verdi. Onları alarak hastaneye götürdü ancak kendisinin haber verdiğini hiç kimseye söylememelerini de belirtip hızla olay yerinden uzaklaştı. Şükrü Fırat’ın oğlu ve eşi morga gitti. Öncelikle kapıdaki görevli “size kim haber verdi” şeklinde sordu. Görevliler morgda bulunan bedenin bir an önce alınarak defnedilmesini istiyordu. Şükrü Fırat’ın bedeni eşi tarafından teşhis edildi ve ailesinin istediği yere değil yetkililer tarafından belirlenen yere defnedildi. Onunla birlikte bulunan ve aynı yere defnedilen diğer iki bedenin ise kime ait olduğu belirlenmedi.

Aile olayla ilgili İHD'ye başvurdu, davacı oldu. Şükrü Fırat’ın zorla kaybedilip öldürülmesi olayı “faili meçhul” denilerek kapatıldı.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Erdal İnönü Başbakan
İsmet Sezgin İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Yılmaz Ergün Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Şükrü Fırat 1993-05-24

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS