Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Faik Candan'ın Zorla Kaybedilmesi

Faik Candan, 1962 yılında Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesi Büyükdamlacık köyünde doğdu. Avukattı. 1991-1993 yılları arasında Ankara DEP il başkanlığı yaptı. ÇHD üyesiydi. DEP il başkanlığı yaptığı dönemde sık sık ölümle tehdit ediliyordu. 1993 yılında il başkanlığı görevinden ayrıldı.

2 Aralık Cuma günü öğleden sonra bankaya gitmek üzere bürosundan ayrıldı ve kendisinden bir daha haber alınamadı. Kaybolduğunda üzerinde cep telefonu, çağrı cihazı ve ruhsatlı tabancası bulunuyordu. Ailesi Faik Candan’ın akşam eve dönmemesi üzerine onu aramaya başladı. ÇHD’ye başvuran aile burada bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Faik Candan’ın zorla kaybedilmesinin Kürt aydınlarına yönelik süregelen politik tutumun bir devamı olduğu belirtildi ve bulunması istendi. Ancak herhangi bir sonuç alınamadı.

13.12.1994 günü Ankara Bala ilçesi Çavuşlu köyü Ergin yaylasında, köy yolu kenarında hendek içerisinde başından ve göğsünden silahla vurularak öldürülmüş gözleri kravatla bağlı cansız bir erkek bedeni bulundu. Yapılan incelemede bedenin Faik Candan’a ait olduğu anlaşıldı. Otopsi raporunda iki tabancadan yapılan atışlarla 5-12 Aralık tarihleri arasında işkence yapılarak öldürülmüş olduğu saptandı. 15.12.1994 tarihli otopsi raporuna göre ölümün 10 gün ila 3 gün önce gerçekleştiği belirtiliyordu.

Ayhan Çarkın, yıllar sonra konuyla ilgili verdiği ifadesinde Avukat Faik Candan’ın öldürülmesiyle ilgili olarak: “Faik Candan, bürosundan alındıktan sonra Oğuz, ben ve Ercan Ersoy bizim kullandığımız arabayla gittik. Biz avukatın bulunduğu aracı takiben peş peşe 4 veya 5 araçla gittik. Gölbaşı’ndan sonra biz araçla devam ettik. Konya yolunda sol tarafta açık arazide Ahmet Sakarya’nın öldürdüğünü kendi beyanıyla duydum. Ondan sonra ben aylarca göreve gitmedim. İhraç edilmek istedim, silahı da bıraktım. Sonra peşimi bırakmadılar. Abdullah Çatlı’nın yardımıyla İstanbul’a gittik,” şeklinde konuştu.

Susurluk hükümlüsü olan eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın’ın açıklamaları, 1990´larda meydana gelen faili meçhul cinayetlerle ilgili dosyaları yeniden açtırdı. Davanın 2011 Ağustos’taki duruşmasında Faik Candan’ın öldürülmesiyle ilgili olarak konuşan kardeşi Mustafa Candan, ağabeyinin bir ara HEP Ankara İl Başkanlığı yapması nedeniyle tehditler aldığını hatırlatarak: “Ağabeyime ait Keçiören Sanatoryum Lale Sokak’ta bulunan evin balkonunda akşamüstü oturduğum esnada, içinde iki kişinin olduğu vişne çürüğü renginde eski model bir Ford araç evin önüne geldi. Aracı kullanmayan şahsın, eliyle aracı kullanan şahsa ağabeyimin evini gösterdiğini gördüm. Bunu ağabeyime anlattım, bir şey demedi; zaten o sıralar sürekli tedirgindi bir haldeydi. Daha sonra Susurluk olayının patlak vermesi üzerine basında çıkan haberlerde, bu gördüğüm şahsıların, özellikle parlak yüzlü şahsın Abdullah Çatlı, yanındakinin de İbrahim Şahin olduğunu teşhis ettim. Abdullah Çatlı ve arkadaşlarının Şereflikoçhisar’da bir benzinliklerinin bulunduğu haberleri üzerine, söz konusu benzinliğe gittim, şahsıları görebilir miyim diye baktım. Bu olayı şimdiye kadar hiç kimseye anlatamadım. Bunun sebebi yaklaşık 20 nüfusa babamla birlikte ben bakmaktaydım. Bu kapsamda babamın yaşlı olması, o dönemin konjonktürel ortamı ve çekinmemiz sebebiyle anlatmadım. Ama ben Abdullah Çatlı ve İbrahim Şahin’i ağabeyimin evinin önünde araç içerisinde gördüm, bu konudaki beyanımda ısrarcıyım,” şeklinde konuştu ve söz konusu kişilerden şikayetçi olduğunu belirtti.

Faik Candan’ın zorla kaybedildiği ve öldürüldüğü dönemde Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı olan Avukat Kazım Genç de aynı duruşmada tanık olarak ifade verdi. Genç, şu bilgileri verdi: “Emniyet’i aradık, kendilerinde olmadığı bilgisi verildi. İçişleri Bakanı Nahit Menteşe ile görüştük. ‘Devlet bu işi çözer’ dedi. Daha sonra Candan’ın cesedi Bala ilçesinde bulundu. Teşhise gittiğimizde savcı ‘Bu kişi 12-13 gündür kayıp diyorsunuz, ama iç çamaşırları tertemiz’ demişti. Demek ki öldürülmeye götürülürken giysileri giydirildi. O dönemde Ankara’da yaygın olarak Mehmet Ağar ve İbrahim Şahin’in denetiminde dört tane infaz timi olduğu belirtiliyordu. Kürt aydınları, ya kravatla gözleri bağlanmış ya da kravatla boğulmuş halde ölü bulunuyordu. Bence aydınlara bu işten uzak durun mesajı veriliyordu. Çünkü kravat Anadolu’da okumuş insan simgesi sayılır.”

Çarkın’ın ifadeleriyle başlatılan soruşturma kapsamında açılan dava hala Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Soruşturma başladıktan sonra tutuklanan ve aralarında cinayetleri itiraf eden Ayhan Çarkın’ın da bulunduğu 8 eski özel harekatçı serbest bırakıldı. Dava kapsamında Faik Candan’ın zorla kaybedilip öldürülmesiyle ilgili olarak Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Uğur Şahin, Lokman Külünk hala tutuksuz yargılanmaya devam ediyor.

Hukuki süreçte son durum:Dava devam ediyor
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Gazete veya internet haberi
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları
Gazete veya internet haberi
Gazete veya internet haberi
Gazete veya internet haberi
Gazete veya internet haberi
Gazete veya internet haberi
İddianame

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Faik Candan 1994-12-02 Mehmet Ağar Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Emniyet Genel Müdürü
Faik Candan 1994-12-02 İbrahim Şahin Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Özel Harekat Polisi
Faik Candan 1994-12-02 Mehmet Korkut Eken Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Asker
Faik Candan 1994-12-02 Ayhan Çarkın (Özel Harekat Polisi) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Özel Harekat Polisi
Faik Candan 1994-12-02 Ayhan Akça Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Özel Harekat Polisi
Faik Candan 1994-12-02 Ercan Ersoy Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Özel Harekat Polisi
Faik Candan 1994-12-02 Ahmet Demirel Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Özel Harekat Polisi
Faik Candan 1994-12-02 Ayhan Özkan Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Özel Harekat Polisi
Faik Candan 1994-12-02 Uğur Şahin Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Özel Harekat Polisi
Faik Candan 1994-12-02 Lokman Külünk Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Özel Harekat Polisi

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS