Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Kadir Keremoğlu'nun Zorla Kaybedilmesi

1927 Hakkari Yüksekova doğumlu (Hacı) Kadir Keremoğlu ailesiyle birlikte Van’da yaşıyordu. Van Tur otobüs şirketinin sahibiydi. Oğlu Senar Er’in (Keremoğlu) Susurluk Araştırma Komisyonu’na verdiği ifadelere göre dönemin başbakanı Tansu Çiller’in “elimizde Kürt işadamlarının listesi var” açıklamasından sonra 10 Temmuz 1994'te PKK itirafçısı Alaattin Kanat, kendisini telefonla arayarak “ailenizin ismi de bu listede, 100 bin mark öderseniz çıkartırız” diyerek para istemişti. 9 Ağustos’ta Senar Er durumu Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına bildirdi ve 22 Eylül 1994 günü Silivri'deki buluşma adresine gittiğinde baskın düzenleyen polis Alaattin Kanat, Mehmet Yazıcıoğlu ve Nizamettin Kutlu’yu sözkonusu parayı alırken suçüstü yakaladı. Haraç organizasyonunda yer alan diğer kişiler “arkadaşlarımızı teşhir ettiniz, bunun hesabını size soracağız, siz bittiniz, kökünüzü kazıyacağız” diyerek aileye haber gönderdi ve tehdit etmeye başladı. Keremoğlu ailesinin fertleri bu tehditler nedeniyle mümkün olduğunca tedbirler almaya çalıştı.

Susurluk Raporunda yer alan bilgilere göre 15.04.1995 tarihinde Kadir Keremoğlu, Van merkezindeki caminin çıkışında 01 EA 600 plakalı Toros, 65 ER 279 plakalı Doğan, 06 SH 600 plakalı Broadway ve 34 ALL 82 plakalı 4 otomobil içinde bulunan kişiler tarafından kaçırıldı. Daha sonra Van Kız Meslek Lisesi yanında Yeşil Kod isimli Mahmut Yıldırım'a teslim edildi.

Ailesinin onu bulmak için yaptığı tüm girişimler sonuçsuz kaldı. İşadamı Lokman Çetin aracılığıyla Keremoğlu ailesi ile bağlantıya geçen ve kendisini Özel Harp Dairesi'nde askeri personel olarak tanıtan iki kişi, Alaattin Kanat ve ekibinin Keremoğlu ailesi tarafından emniyet yetkililerine ihbar edilmesine tepki gösterdi. Sözkonusu kişiler Kadir Keremoğlu'nun Yeşil kod Mahmut Yıldırım'ın yanında olduğunu belirtti ve bırakılması karşılığında 750 bin mark istedi. Oğlu parayı hazırladı ancak paranın ödenmesi için babasının sağ olduğunu öğrenmek için telefonda konuşmak istedi. Telefon gelmeyince babasının yaşadığından emin olamayıp parayı yatırmadı. İstenilen paranın ödenmemesi üzerine Keremoğlu ailesine ait iki otobüs ateşe verilerek yakıldı. Paranın yatırılması istenen hesabın Ahmet Demir ismini kullanan Yeşil kod adlı Mahut Yıldırım’a ait olduğu daha sonra tespit edildi.

Keremoğlu ailesi bu süreçte başta Hakkâri Milletvekili Mustafa Zeydan ve onun aracılığıyla dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar olmak üzere birçok kişiyle görüşerek detaylı bilgiler verdi. Mehmet Ağar olayı araştırmak üzere sonradan Susurluk sanığı olan Özel Harekât Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin’i görevlendirdiğini söyledi, ancak hiçbir bilgiye ulaşılamadı.

Keremoğlu ailesine göre Kadir Keremoğlu’nun kaçırılmasından aynı yıl Van İl Jandarma Komutanlığı'nda görev yapan Yarbay Nevres Özalp, dönemin Van Valisi Mahmut Yılbaş, Nafiz Karacan, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, M. Cemal Kulaksızoğlu, Abdullah Çatlı, MİT'in Van bölgesinde çalışan ve soyadını bilmediği Kemal isimli kişiler sorumlu.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Kadir Keremoğlu 1995-04-15 Alaattin Kanat Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi JİTEM
Kadir Keremoğlu 1995-04-15 Mehmet Yazıcıoğlu Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Çatışmalarda yer alan diğer devlet dışı güçler
Kadir Keremoğlu 1995-04-15 Nizamettin Kutlu Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Bilinmiyor
Kadir Keremoğlu 1995-04-15 Mahmut Yıldırım (Yeşil Kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İstihbarat elemanı

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS