Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Hasan Saçaklıdır ve Hüseyin Saçaklıdır'ın Zorla Kaybedilmesi

Hasan Saçaklıdır ve Hüseyin Saçaklıdır Silvan’da yaşıyorlardı. Pamuk ticaretiyle uğraşan kardeşlerden Hüseyin Saçaklıdır 50 yaşındaydı ve Silvan’da Refah Partisi belediye meclis üyesiydi. Saçaklıdır kardeşler, her sabah olduğu gibi 11 Ağustos 1996 sabahında da 73 AC 511 plakalı otomobilleriyle Diyarbakır’a gitmek için yola çıktılar. Akşam Hasan ve Hüseyin Saçaklıdır eve dönmeyince ailesi meraklandı.

Aradan beş gün geçtikten sonra, başlarına bir olay geldiğini düşünen Saçaklıdır ailesi, Silvan Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçeyle başvurdu ve yakınlarının akıbetiyle ilgili bilgi almaya çalıştı. Silvan Savcılığı, Saçaklıdır ailesinin verdiği dilekçeyi dört yıl boyunca işleme koymadı.

Hüseyin ve Hasan Saçaklıdır’a ait araba, kaybedilişlerinden 18 gün sonra, 17 Ağustos 1996’da Dicle Tıp Fakültesi Acil Servisindeki polis noktasının önünde terk edilmiş halde bulundu. Araçtan parmak izi ve polis noktasından kamera görüntüleri alındı; ancak etkin bir soruşturma yapılmadı. Tüm yasal yolları zorlayan aile son çare olarak Başbakanlığa başvurdu ama başvuruları “Olayın araştırılması için yeterli bilgi yoktur” denilerek yanıtsız bırakıldı. Ailelerinin devlet yetkilileri nezdinde yaptığı tüm müracaatlar sonuçsuz kaldı ve Saçaklıdır kardeşlerden bir daha haber alınamadı. Silvan Savcılığı Saçaklıdır ailesinin yakınlarını bulmak için verdiği dilekçeyi dört yıl sonra, 2000’de işleme koydu. Ancak Saçaklıdır kardeşlerin akıbetleri hakkında bir bilgi elde edilemedi ve hukuki girişimler sonuçsuz kaldı.

Yakınları Muhammet ve Mehmet Saçaklıdır, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bir dönem cezaevi olarak kullanılan ve JİTEM’in merkezi olarak bilinen İçkale mevkiinde 11 Ocak 2012 tarihinde ortaya çıkan toplu mezarda bulunan kemiklerle ilgili 12.01.2012 – 16.02.2012 tarihleri arasında İHD’ye başvurdu ve ortaya çıkan kemiklerin kaybedilen yakınlarına ait olabileceği düşüncesiyle hukuki yardım talebinde bulundu.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Necmettin Erbakan Başbakan
Mehmet Ağar İçişleri Bakanı
Şevket Kazan Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
Necati Bilican OHAL Bölge Valisi
Alaaddin Yüksel Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Hasan Saçaklıdır 1996-08-11
Hüseyin Saçaklıdır 1996-08-11

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS