Zorla Kaybedilenler Veritabanı

İdris Yıldırım'ın Zorla Kaybedilmesi

Ailesiyle birlikte Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Uzungeçit köyünde yaşayan İdris Yıldırım koruculuk yapıyordu. Ancak koruculuğu bırakmak istiyordu ve bu yüzden baskılar görüyor, tehdit ediliyordu. 1994 yılında Habur sınır kapısından Türkiye’ye geçtiğinde askerler tarafından gözaltına alındı. İki gün boyunca gözaltında kaldıktan sonra Diyarbakır’a götürüldü. Orada da iki gün kaldı. Serbest bırakıldıktan sonra eşiyle birlikte Silopi’de bulunan kuzenlerinin evine gitti. Orada “çarşıya gidiyorum” diyerek evden ayrıldı. Akşam eve dönmeyince eşi yakınlarını arayarak durumu anlattı.

Yakınları onu aramak için önce gittiği kahveye sordu. Oradaki görgü tanıkları İdris Yıldırım’ın kahveye geldiğini, burada polis kimliği gösteren, silahlı ve telsizli dört kişi tarafından bir arabaya konularak götürüldüğünü söyledi. Aile bunun üzerine gözaltına alınmış olduğunu düşünerek karakola gitti. Ancak burada konuya ilişkin herhangi bir bilgi edinemediler. Silopi Jandarma Karakolu ve Silopi Emniyet Müdürlüğüne yapılan başvurular da sonuçsuz kaldı.

2004 yılında eski PKK ve JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın itiraflarından sonra aile İdris Yıldırım’ın zorla kaybedilmesine ilişkin sorumluların bulunması için hukuki yardım talebiyle İHD Diyarbakır şubesine başvurdu. Abdulkatir Aygan itiraflarında İdris Yıldırım’ın Silopi’den alınıp Elazığ timine götürüldüğünü, burada boğularak öldürüldüğünü, çuvala konulduğunu ve Elazığ-Baskil yolunun kenarında küçük bir dere içerisinde yakıldığını belirtmiş, olayda kendisinin de bizzat yer aldığını, kendisi dışında da grup komutanı Kemal Emlük ve Elazığ timinin olduğunu anlatmıştı.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
İdris Yıldırım 1994-01-01

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS