Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Mehmet Zeki Akyıldız'ın Zorla Kaybedilmesi

Mehmet Zeki Akyıldız ailesiyle birlikte Batman'ın Beşevler mahallesi Komando caddesinde oturuyordu. 16 yaşındaydı ve Batman Lisesi’nde öğrenciydi. Son bir yıldır Hizbullahçılar tarafından cemaate girmesi için uyarılar ve tehditlere maruz kalıyordu. Hizbullahçılar bir süre sonra sadece tehditlerle yetinmeyip ona karşı şiddet kullanmaya ve dövmeye başladı.

İçine kapanık olduğundan ailesine durumla ilgili birşey anlatmasa da çevredekilerden durumu öğrenen aile Mehmet Zeki Akyıldız’ın can güvenliğinden endişe ettiğinden 1992 yılında okulunu değiştirdi. Okuluna devam etmesi için onu Silvan'da Yüksek (Kufa) mahallesinde yaşayan ablasının yanına gönderdi.

Mehmet Zeki Akyıldız, burada biraz hava almak için Silvan merkezde dolaşmaya çıktı. Gazi Caddesi Şeyh Halil Mezarlığı yanında bulunan tarihi Aslanlı Burcu civarında karşısına sivil giyimli iki şahıs çıktı. Görgü tanıklarının belirttiğine göre sözkonusu şahıslar onu kollarından tutarak götürdü. Ailenin daha sonra çevredeki kimi kişilerden edindiği bilgiye göre 3 gün boyunca Silvan'da tutulan Mehmet Zeki Akyıldız daha sonra Yolaç (Susa) köyüne götürüldü.

Aile dönemin korku ikliminden nedeniyle oğullarının akıbetini soramadı. Onun kaybedilmesinden on bir ay sonra Susa köyünden yedi kişinin kaçtığını duyunca oğullarının da onlarla olabileceğini düşünerek emniyete giderek durumu bildirdi. Fakat kaçanlar arasında Mehmet Zeki Akyıldız yoktu. Oradan kaçanlar aileye Mehmet Zeki'nin de onlarla sığınakta olduğunu, ancak kaçmalarından üç gün önce Sulubağ (Huseyna) köyünden bir kişi ile birlikte Mehmet Zeki Yıldız’ın da sığınaktan alınarak götürüldüğünü söyledi. Aynı kişiler Mehmet Zeki'nin sığınakta “Ben Kürdüm, bana birşey yapamazsınız. Buradan kurtulursam size ne yapacağımı bilirim” şeklinde bağırdığını söyledi.

Mehmet Zeki Yıldız kaybedildikten sonra evine askerlik kağıdı geldi. Şubeye gidip ifade veren babasına “Oğlunun PKK'ya katıldığını söyle, Hizbullahçılar almamış de” denildi. Baba ise “Hayır benim oğlumu Hizbullahçılar aldı” diyerek reddetti. Ancak aile diğer çocuklarının başlarına da bir şey gelebileceğini düşünerek herhangi bir yere başvurmadı ve oğullarının akıbetini öğrenemedi.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Turgut Özal Cumhurbaşkanı
Süleyman Demirel Başbakan
İsmet Sezgin İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Eşref Bitlis Jandarma Genel Komutanı
Mehmet Necati Çetinkaya OHAL Bölge Valisi
Ünal Erkan Emniyet Genel Müdürü
Teoman Koman MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Mehmet Zeki Akyıldız 1992-01-01

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS