Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Mehmet Günkan'ın Zorla Kaybedilmesi

Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı Akçayurt köyü 1994 yılı Temmuz ayında zorla boşaltılarak ve köydeki evler ateşe verildi. O dönem köyün muhtarı olan Mehmet Günkan ve ailesi bunun üzerine Adana'ya göç etti. Bir ay sonra, 18 Ağustos 1994’te resmi işleri için köye geri gelen Mehmet Günkan Topçular Jandarma Karakoluna bağlı askerler tarafından gözaltına alındı ve aynı bölgede operasyon yapan Bolu Dağ Komando Tugayına teslim edildi. Günkan son olarak köye yakın Damlatepe mezrasında çobanlar ve bazı köylüler tarafından helikoptere bindirilirken görüldü.

Durumu öğrenen oğlu Hikmet Günkan Topçular Jandarma Karakoluna giderek babasının akıbetini öğrenmek istedi. Orada bulunan rütbeti kimi görevliler ona “babanı hangi devlet almışsa onlara sor” dedi ve hiçbir bilgi vermedi. Hikmet Günkan, babasının bulunması için Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu dahil olmak üzere birçok yere sayısız başvuruda bulundu ancak o günden sonra Mehmet Günkan'dan bir daha haber alınamadı.

Dönemin korku atmosferinden dolayı Mehmet Günkan’ın alındığını gördükleri halde tanıklık yapamayan F., A., ve H.D., 2001’de Mehmet Gürkan'ın Bolu Komando Tugayı askerleri tarafından helikoptere bindirildiğini gördüklerini, helikopter uzaklaştıktan bir süre sonra ise Günkan olduğunu sandıkları bir kişiyi aşağıya attıklarını anlattı. Bunun üzerine Günkan ailesi harekete geçerek, hem karakol hakkında hem de Bolu Tugayı hakkında Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Oğlu Hikmet Günkan, Başbakan’a ve İçişleri Bakanlığına dilekçe ile başvurarak babasının akıbetini sordu. Ancak aradan geçen zamana rağmen Mehmet Günkan’ın zorla kaybedilmesine dair açılan soruşturmalarda hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

Ailesi Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 20 Eylül 1999'da açılan dava sonrası 15 Mart 2001'de Mehmet Günkan için gaiplik kararı aldı.

2009 yılında Akçayurt köyüne komşu Yukarı Turanlı köyünün Çay mezrasında tanınmaz halde bir erkek cesedi bulundu. Burada oturan A.A.’nın ifadesine göre bedenin Mehmet Günkan’a ait olabileceği belirtildi ancak aileden kimseye teşhis ettirilmeden defnedildi. Durumu öğrenen oğlu Hikmet Günkan'ın talebi üzerine DNA testi yapılmak üzere 1 Ağustos 2009'da mezar açıldı ve örnek alındı.

Oğlunun ifadesine göre Mehmet Günkan kaybedilmeden önce köylerine düzenlenen operasyon ve evlerinin yakılmasıyla ilgili Ankara'ya gidip İnsan Hakları Derneği'ne başvurmuş, karakol tarafından da Ankara dönüşü gözaltına alınmıştı.

08.11.2012 tarihinde Mehmet Günkan’ın durumuna ilişkin Adana milletvekili Murat Bozlak tarafından TBMM Başkanlığına verilen 7/11783 numaralı soru önergesine 8 Şubat 2013 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı tarafından cevap verildi. Jandarma Genel Komutanlığı verdiği cevapta 1994 yılı Temmuz ayında Topçular ve Akçayurt köyleri civarında düzenlenen operasyon sırasındaki çatışmalarda arazide yangın çıkmış, yangının kontrol atlına alınamaması sonrasında söz konusu köylerdeki evlerin çoğu da yanmıştı. Köylülerin evleri kullanılamaz hale geldiği ve güvenlik nedeniyle Adana’ya göç ettiği belirtilen evrakta, 18 Ağustos 1994’te köye geri gelen Mehmet Günkan’ın adli tahkikata esas olmak üzere Topçular Jandarma Komutanlığı tarafından ifadesinin alındığı ancak daha sonra gözaltına alınmadan serbest bırakıldığı belirtildi. Evraktaki yer alan diğer bilgilerden Mehmet Günkan hakkında Hani ilçesi Topçular Jandarma Komutanlığında “kayıp şahıs” olarak bir dosyanın bulunduğu, olayla ilgili Hani Cumhuriyet Savcılığı tarafından 2009/49 sayılı soruşturma başlatıldığı, 18 Mart 2009’da bu dosyanın görevsizlik kararıyla 7. Koroldu Askeri Savcılığına gönderildiği, ayrıca Mehmet Günkan ile ilgili olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 2009/2646 sayılı, askeri personele ilişkin ise 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığınca soruşturma yürütüldüğü anlaşılmaktadır.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Mehmet Günkan 1994-08-18

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS