Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Murat Özsat'ın Zorla Kaybedilmesi

1972 Diyarbakır doğumlu Murat Özsat, Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisiydi. Okula başladıktan sonra ailesine polis tarafından ajanlık yapması için sürekli baskı yapıldığını, hatta bir gün Nurdağı’na götürülerek tartakladığını anlatmıştı.

23.11.1991 günü Murat Özsat Gaziantep HEP Parti binasından çıkarken gözaltına alındı. Onu soran aile ve arkadaşlarına ise öyle birinin gözaltına alınmadığı, ancak polis kayıtlarında PKK sempatizanı olarak yer aldığı belirtildi. Yakınları ve arkadaşları daha sonra İHD Gaziantep Şubesine başvurarak Murat Özsat’ın polis tarafından gözaltına alındığını, kendisinden haber alamadıklarını belirterek yardım talebinde bulundu. İHD Gaziantep Şubesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Murat Özsat'ın tamamen yanmış bedeninin "sahipsiz" kaydı düşülerek Gaziantep Şehir Mezarlığına defnedildiği öğrenildi. Bedenin Gaziantep Kavaklık Futbol Sahası yakınlarındaki bir arazide yanmış halde bulunduğu belirlendi.

Ailesi ve arkadaşları olayı öğrendikten sonra savcılık izniyle bedenin bulunduğu yere gitti ve onu gözlüğünden ve saatinden tanıdı. 07.12.1991 tarihinde gömüldüğü mezardan çıkartılan Murat Özsat, ailesi tarafından teslim alınarak Diyarbakır’a götürüldü ve defnedildi. Murat Özsat'ın amcası Veysi Özsat, yeğeninin "polis ajanı olması" için yapılan teklifleri kabul etmediği için işkenceyle öldürüldüğünü belirtti. Mardin milletvekili Ali Yiğit ise yaptığı açıklamada zorla kaybedilip öldürülen Murat Özsat için şunları belirtti: "Otopsi raporunda Murat'ın yangın sonucu kalbinin durması üzerine öldüğü söyleniyor. Oysa işkencede verilen fazla elektrik şoku da insanın kalbini durdurur. Murat işkencede ölmüştür. Polis bu olayı örtbas etmek için intihar süsü vermiştir. İntihar etmek isteyen kişi sigara paketini, gözlüğünü çıkartmaz. Eşyaları nasıl oluyor da savcılık emanetinden çıkıyor?" dedi. Yapılan tüm tanıklık ve başvurulara rağmen polis yetkilileri olayla ilgili yaptıkları açıklamada Murat Özsat'ın gözaltına alınmadığını belirtti.

Politik Sorumlular

İsim Görev
Turgut Özal Cumhurbaşkanı
Süleyman Demirel Başbakan
İsmet Sezgin İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Eşref Bitlis Jandarma Genel Komutanı
Mehmet Necati Çetinkaya OHAL Bölge Valisi
Ünal Erkan Emniyet Genel Müdürü
Teoman Koman MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Murat Özsat 1991-11-23

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS