Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Şemsettin Yurtseven, Mikdat Özeken ve Münür Sarıtaş'ın Zorla Kaybedilmesi

18 Aralık 2003 tarihli AİHM kararına göre;

27 Ekim 1995'te, Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul komutasındaki Yüksekova Komando Taburuna bağlı askerler, askeri bir operasyon için Yüksekova ilçesi, Ağaçlı köyüne geldiler.

Şemsettin Yurtseven (73), Mikdal Özeken (18) ve Münür Sarıtaş (13) askerler tarafından, askeri bir araçla götürüldüler. Daha sonra kendilerinden haber alınamadı.

Kayıpların yakınları, Yüksekova Komando Taburuna müracaat ederek yakınlarının durumu hakkında bilgi istediler. Binbaşı Yurdakul, Şemsettin, Mikdat ve Münür'ün gözaltına alındığını reddetti.

13 Haziran 1997 tarihinde, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı, Şemsettin Yurtseven'in Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul tarafından döverek öldürüldüğü, olayı gören Mikdat Özeken ve Münür Sarıtaş'ın ise sırasıyla bir itirafçı olan Kahraman Bilgiç ve Yüzbaşı Nihat Yiğiter tarafından vurularak öldürüldüğü yönündeki bilgilere dayanarak, adı geçenler hakkında dava açtı.

12 Kasım 1999 tarihinde Binbaşı Yurdakul ve İtirafçı Kahraman Bilgiç ve Yüzbaşı Nihat Yiğiter, Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararla delil yetersizliğinden beraat etti.

Kayıpların yakınlarının avukatı tarafından Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına karşı yapılan temyiz başvurusu, Yargıtay tarafından 2 Nisan 2001 tarihinde reddedildi.

Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Emin Yurdakul hakkında, üç kişiyi yetkilerini aşarak gözaltına aldığı yolunda deliller bulunduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

26 Nisan 1996 tarihinde Şemsettin, Mikdat ve Münür'ün yakınları AİHM'ye başvurdu. 18 Aralık 2003 tarihinde AİHM önünde taraflar uzlaşmaya vardı ve dava dostane çözüm kararı ile sonuçlandı.

Hukuki süreçte son durum:Davada kesin beraat hükmü verildi
Soruşturma / Dava tarihi:1997-06-13
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

AİHM kararı
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları ve/veya raporları

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Teoman Koman Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Şemsettin Yurtseven 1995-10-27 Mehmet Emin Yurdakul (Yüksekova Dağ Komando Tabur Komutanı) Fiile katılımından şüphelenilmiş
Şemsettin Yurtseven 1995-10-27 Kahraman Bilgiç (İtirafçı, Yüksekova Çetesi) Fiile katılımından şüphelenilmiş
Şemsettin Yurtseven 1995-10-27 Nihat Yiğiter (Yüzbaşı, Yüksekova Dağ ve Komando Taburu Karargah Bölük Komutanı) Fiile katılımından şüphelenilmiş
Mikdat Özeken 1995-10-27 Mehmet Emin Yurdakul (Yüksekova Dağ Komando Tabur Komutanı) Fiile katılımından şüphelenilmiş Asker
Mikdat Özeken 1995-10-27 Kahraman Bilgiç (İtirafçı, Yüksekova Çetesi) Fiile katılımından şüphelenilmiş İtirafçı
Mikdat Özeken 1995-10-27 Nihat Yiğiter (Yüzbaşı, Yüksekova Dağ ve Komando Taburu Karargah Bölük Komutanı) Fiile katılımından şüphelenilmiş Asker
Münür Sarıtaş 1995-10-27 Mehmet Emin Yurdakul (Yüksekova Dağ Komando Tabur Komutanı) Fiile katılımından şüphelenilmiş Asker
Münür Sarıtaş 1995-10-27 Kahraman Bilgiç (İtirafçı, Yüksekova Çetesi) Fiile katılımından şüphelenilmiş İtirafçı

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2017. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS