Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Abdurrahman Yılmaz'ın Zorla Kaybedilmesi

Abdurrahman Yılmaz evli ve beş çocuk babasıydı. İlkokul mezunuydu. Cizre'de yaşıyor, Şırnak Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nde çalışıyordu. Oğlu Hişyar Yılmaz’ın ifadesine göre, Abdurrahman Yılmaz kaybedilmeden bir süre önce ailesine İlçe Jandarma Komutanı Cemal Temizöz, itirafçılar Abdulhakim Güven ve Bedran kod adlı Adem Yakin ile Cabbar ve Ramazan Hoca kod adlarıyla bilinen Jitem elemanlarının kendisini tehdit ettiğini söyledi. Korkudan sık sık eve gelmemeye, Silopi’de babasının evinde kalmaya başladı. 1994 yılı başlarında evine ve iş yerine birkaç defa farklı şahıslar gelerek kendisini sordu. Eve aramaya gelenler arasında Abdülhakim Güven, Ramazan Hoca ve Cabbar kod adlarıyla bilinen kişiler vardı. 1994 yılının Şubat ayının ilk haftasında Yılmaz ailesi Abdurrahman'dan 5-6 gün boyunca haber alamadı.

14 Şubat 1994'te ise Cizre Devlet Hastanesi'nde ambülans şoförü olarak çalışan bir akrabalarından Abdurrahman Yılmaz'ın cenazesinin hastaneye getirildiğini öğrendiler. Abdurrahman Yılmaz'ın boynunda ip izleri, kafasında da kurşun yarası vardı, bedeni Cizre Şırnak karayolu Dirsekli Köyü sınırları içinde bir yol kenarında bulunmuştu. Yapılan otopside sağ kulak arkasında iki kurşun deliği tespit edildi ve detaylı otopsi yapılmasına gerek olmadığı kayıtlara geçirildi. Taziyenin dördüncü gününde Yılmaz ailesinin evine gelen Ramazan Hoca ve Cabbar kod adlı kişiler ailenin en büyük erkek çocuğunu bir odaya götürerek babasının ölümünden ders alıp almadığını sordu ve evlerine kimlerin gidip geldiğini söylemezse sonunun babası gibi olacağını söyleyerek tehdit etti. Bu olaydan sonra Yılmaz ailesinin evine bir daha baskın yapılmadı ancak aile çocuklarının da başına bir şey gelmesinden korktuğu için herhangi bir hukuki takip başlatmadı.

Abdurrahman Yılmaz öldürüldükten üç dört ay sonra o dönem Cizre'de müteahhitlik yapan ve evi Yılmaz ailesi ile komşu olan bir kişi Akide Yılmaz'a kocası Abdurrahman Yılmaz'ı, öldürüldüğünü duyduktan birkaç gün önce, Cizre köprüsü civarında polis karakoluna yakın bir yerde gördüğünü, kendisine ne beklediğini sorduğunda "bir ifadem var, geleceğim," dediğini, on dakika kadar sonra da kemik rengi bir Toros marka araçla gelen sivil giyimli 4-5 kişinin kocasını da alarak gittiğini gördüğünü anlattı.

Yılmaz ailesi 2009 yılında Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi verdi ve 2009/430 dosya numarasıyla soruşturma başlatıldı. Dilekçe ve ifadelerinde Abdurrahman Yılmaz'ın gözaltına alınarak daha sonra öldürülmesinde rol aldığından şüphelendikleri Cabbar kod adlı kişinin Cizre'den tanıdıkları bir ailenin kızı ile evlendiğini öğrendiklerini belirtip nüfus kayıtlarından gerekli araştırmanın yapılarak Cabbar kod adlı kişinin gerçek kimliğinin tespit edilmesini talep ettiler. Savcılığın soruşturma dosyasına da giren kayıtlara göre Cabbar kod adıyla bilinen kişi Kars Kağızman nüfusuna kayıtlı 01.12.1968 doğumlu İbrahim Yüce olabilir.

Hukuki süreçte son durum:Soruşturma sürüyor
Soruşturma / Dava tarihi:2009-05-22
Anayasa Mahkemesi Başvurusu:Hayır
Hukuki süreç özeti

KAYNAKLAR:

Mağdur yakını ile görüşme

Kayıp yakınıyla görüşme (ses ve görüntü kaydı)
Kayıp yakınıyla görüşme (ses kaydı)
İnsan hakları örgütlerinin basın açıklamaları veya raporları
Savcılık müşteki ifade tutanağı , Savcılık tanık ifade tutanağı , Otopsi raporu

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Kaybedilenler

Kaybedilen Kişi Tarih Şüpheliler Katilim derecesi Görev
Abdurrahman Yılmaz 1994-02-01 Cemal Temizöz (Cizre İlçe Jandarma Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İlçe Jandarma Komutanı
Abdurrahman Yılmaz 1994-02-01 Ramazan Hoca (kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma
Abdurrahman Yılmaz 1994-02-01 Adem Yakin (Bedran kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Abdurrahman Yılmaz 1994-02-01 Abdulhakim Güven (Fırat Altın) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi İtirafçı
Abdurrahman Yılmaz 1994-02-01 Cabbar (kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi Jandarma

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS