Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Abdülkerim Akti

Doğum Tarihi:1960-01-01
Meslek:Bilinmiyor
Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler:7
Kaybedilme Tarihi:1994-12-01
Kaybedildiği Yer:Mardin, Midyat
Bedenin bulunduğu tarih:1994-12-07

Birlikte kaybedilen diğer kişiler

Ramazan Akti

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
İsmail Hakkı Karadayı Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Abdülkerim Akti ve Ramazan Akti'nin Zorla Kaybedilmesi

Aşağı Yavşan köyünde ikamet eden Ramazan Akti’nin yeğeni Abdülkerim Akti ailesinin beyanına göre 21.11.1994 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde gözaltına alındı. Ramazan Akti, gözaltına alındıktan on bir gün sonra serbest bırakılan yeğenini almak için İdil’e gitti. Ramazan Akti ve yeğeni Abdülkerim Akti birlikte ikamet ettikleri Aşağı Yavşan köyüne gitmek için çarşıdan ticari bir taksiye bindi. Taksiye binmelerinin ardından ikisinden de bir daha haber alınamadı. Aile eve dönmeyen yakınlarını bulmak için İdil Cumhuriyet Savcılığına ve Cizre Cumhuriyet Savcılığına başvurduysa da sonuç alamadı.

Abdülkerim Akti’nin gözaltına alınmasından on sekiz gün sonra işkence edilmiş, elleri arkadan bağlı, cansız bedenleri 07.12.1994 tarihinde Midyat ilçesi, Yayvantepe köyü, Derik mezrasında arazi araması yapan askerler tarafından bulundu. Bedenlerin otopsisi yapıldı ve olay yeri tespit tutanağı düzenlendi. Otopsi tutanağında Abdülkerim Akti’nin ölüm nedeni olarak silahla kürek ve köprücük kemiğinden, Ramazan Akti’nin ise başından vurulmuş olduğu belirtildi. Olay yerinde on sekiz adet boş kovan bulundu. Bedenler askerler tarafından üzerlerinde kimlik bulunamadığından ve kim oldukları tespit edilemediği gerekçesiyle defin için Yayvantepe köyü muhtarı İsmail Erkal’a teslim edildi.

Yayvantepe köyünde iki bedenin bulunduğunu haber alan Ramazan Akti’nın oğlu Abdurrahman Akti ise buraya gelerek bedenlerin babası Ramazan Akti ve amcaoğlu Abdülkerim Akti’ye ait olduğunu teşhis ederek 08.12.1994 tarihinde bedenleri teslim aldı. Bedenler kendi köylerinde defnedildi.

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS