Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Abdullah Çıtak

Doğum Tarihi:1954-01-01
Doğum Yeri:Hakkari
Meslek:Geçici işçi
Kaybedilme Tarihi:1994-08-11
Kaybedildiği Yer:Hakkari, Yüksekova
Bedenin bulunduğu tarih:1994-09-13

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Mehmet Moğultay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Abdullah Çıtak'ın Zorla Kaybedilmesi

1954 doğumlu Abdullah Çıtak, Yüksekova Belediyesinde işçi olarak çalışıyordu. 11 Ağustos 1994’te Yüksekova’daki Yeni Mahallede bulunan evine gece 21.00 sıralarında baskın yapıldı. Askeri kıyafetli kişiler tarafından zorla alıkonulan Abdullah Çıtak’ın üzerinde yüklü miktarda para da bulunuyordu.

Ertesi gün kardeşi Hacı Çıtak Yüksekova Emniyet Müdürlüğüne ve Askeri Komutanlıklara durumu anlatarak başvuruda bulundu. Yetkililer kendilerinin söz konusu kişiyi gözaltına almadıklarını, olaya dair bilgilerinin olmadığını belirtti. Bunun üzerine aile kendi imkanlarıyla Abdullah Çıtak’ı aramaya başladı. Abdullah Çıtak’ın cenazesi ilçenin güney tarafında Vezirağa köyü civarında kanala atılmış olarak bulundu. Elleri arkadan bağlanmış silahla öldürülmüştü.

Aile olayı Yüksekova Cumhuriyet Savcılığına, askeri birliklere ve emniyet müdürlüğüne bildirdi. Ancak herhangi bir sonuç alamadı. Devlet hastanesinde yapılan otopside Abdullah Çıtak’ın ölüm tarihi 13.09.1994 olarak geçti.

Abdullah Çıtak’ın babası Bapir Çıtak ve köylüsü Enter Özdemir de, aynı yılın Mayıs ayında köylerinin yakınında çıkan bir çatışmanın ardından gece saat 01.00 sıralarında köye yapılan baskında asker ve korucular tarafından yol göstermeleri gerekçesiyle alıkonuldu. İkisinin de cenazesi ertesi sabah köyün 2-3 km dışındaki dere kenarında bulunmuştu. Cenazeleri bulan köylülerin ifadesine göre bedenlerindeki izlerden panzere bağlanarak yerde sürüklendikleri ve daha sonra silahla öldürüldükleri anlaşılıyordu.

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS