Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Abdulhamit Düdük

Doğum Tarihi:1961-02-01
Meslek:Tüccar
Kaybedilme Tarihi:1994-07-16
Kaybedildiği Yer:Şırnak, Cizre
Bedenin bulunduğu tarih:1994-07-17

Şüpheliler

İsim Katılım derecesi
Cemal Temizöz (Cizre İlçe Jandarma Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi
Abdulhakim Güven (Fırat Altın) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi
Adem Yakin (Bedran kod) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Abdulhamit Düdük'ün Zorla Kaybedilmesi

Ticaretle uğraşan işadamı Abdulhamit Düdük, 16 Temmuz 1994 tarihinde Habur Sınır Kapısından Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra, kullanmakta olduğu özel otomobili Cizre Köprübaşı mevkiinde güvenlik güçleri tarafından durduruldu. Yapılan aramada üzerinde yüklü miktarda para olduğu görülen Abdulhamit, Cizre İlçe Jandarma Komutanlığında bir saat kadar sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı ve Mardin’e gitmek üzere yoluna devam etti. Yol üzerinde, Cizre’de yakın arkadaşı ve aile dostları olan Halit Acar’ın yanına uğradı. Buradan, kardeşi İsmet Düdük’e telefon ederek yolda yapılan aramada çok sıkıştırıldığı için korktuğunu ama yoluna devam ettiğini ve eve geleceğini söyledi. Ancak sabaha kadar evine dönmedi.

17 Temmuz 1994 günü, Gürsu köyü muhtarı, Gürsu köyü ile Sarıtarla mezrası arasında dere içinde kırmızı renkli Doğan marka bir otomobil ve otomobilin bir metre kadar uzağında kafasından vurulmuş, gözleri bezle bağlı bir erkek bedeni olduğunu jandarmaya bildirdi. Yapılan araştırmada bedenin Abdulhamit Düdük’e ait olduğu sonucuna ulaşıldı. Abdulhamit Düdük’ün üzerinde taşıdığı bilinen para bulunamadı. Muhtar, olay günü harman yerinde çalışırken köylerine doğru biri kırmızı biri beyaz renkte iki aracın geldiğini gördüklerini, araçların köye girmeyip çevresindeki yola saparak gözden kaybolduklarını, 10-15 dakika sonrasında silah sesi duyduklarını, bunun üzerine sesin geldiği yere gittiklerinde, kırmızı renkli aracı ve yanında gözleri bağlı bir kişiyi kanlar içinde yatarken gördüklerini söylüyordu. Ancak, ne köylüler ne de muhtar araçların içinde kimler olduğunu görmemişti.

İsmet Düdük, ağabeyinin üzerindeki para için gasp edilerek öldürüldüğünü söylüyor ve olayın sorumluları olarak Bedran ve Hakim kod adlı itirafçıları gösteriyordu. Görgü tanıklarının korktukları için ifade vermekten kaçınmasından ve failler korunduğu için yaptıkları başvuruların sonuçsuz kalmasından şikâyetçiydi. Bu nedenle, jandarma tarafından korunan failler hakkında soruşturmanın emniyet birimlerince yürütülmesini talep ediyordu. 1990’lı yıllarda tıkanan soruşturmada, 2000’li yılların sonuna kadar hiçbir gelişme olmadı. Abdulhamit Düdük’ün kaçırılarak öldürülmesi olayı, Cizre korucubaşı ve belediye başkanı Kamil Atak’ın kardeşi Mehmet Nuri Binzet ve Sokak Lambası ve Tükenmez Kalem takma adlarını kullanan iki itirafçının (Hıdır Altuğ ve Abdülhakim Güven) 2009 yılı başındaki ifadeleri üzerine 14 Temmuz 2009 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianameyle başlayan Temizöz ve diğerleri adıyla bilinen davaya dahil edildi.

İddianamede, 1993-95 yılları arasında Cizre İlçe Jandarma Bölük Komutanı olan Cemal Temizöz’ün Bedran/Şahin kod adlı Adem Yakin, Ferit kod adlı Fırat Altın ve Tayfur kod adlı Hıdır Altuğ ile gerçek isimleri tespit edilemeyen uzman çavuşlar Yavuz Güneş, Selim Hoca, Cabbar ve Tuna kod isimlerini kullanan şahıslardan oluşan sivil bir sorgu/infaz timi kurduğu, bu grupla, 22 kişiyi terörle mücadele adı altında işkenceyle sorguladığı, zorla kaybettiği ya da öldürdüğü iddia edildi. Tuna kod isimli şahsın bir trafik kazasında öldüğü ancak diğerlerinin gerçek isimleri belirlenemediği için haklarında kamu davası açılamadığı belirtildi. Sanıklar hakkında “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, örgüt üyesi olmak, cinayete azmettirmek ve cinayet”ten Cemal Temizöz için dokuz, Kamil Atak ve Adem Yakin için yedi, Fırat Altın (Abdülhakim Güven) için altı, Hıdır Altuğ için üç, Temer Atak için iki ve Kukel Atak için bir kez ağırlaştırılmış müebbet istendi. İddianamede, Bedran - Şahin kod adlı Adem Yakin ve Ferit kod adlı Fırat Altın’ın (Abdülhakim Güven), Abdulhamit Düdük’ü ateşli silah ile vurmak suretiyle iştirak halinde öldürdüklerinden şüphelenildiği belirtildi.

2009 yılında sanıklardan Kamil Atak, Cemal Temizöz, Temer Atak, Adem Yakin ve Fırat Altın (Abdülhakim Güven) tutuklanarak yargılanmaya başlandı. Mart 2009’dan beri firari olarak aranan Kukel Atak ise 8 Ocak 2010’da yakalanarak tutuklandı. Dava başladıktan yaklaşık üç yıl sonra, müdahil avukatların çabalarıyla dönemin belgelerindeki imzalardan çapraz karşılaştırma yapılarak kimliği tespit edilen “Yavuz hoca” ya da “Yavuz Güneş” kod adıyla bilinen Uzman Çavuş Burhanettin Kıyak da 27 Temmuz 2012’de Ankara’da tutuklandı.

Bir yılı aşkın bir süre ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle tutuklu yargılanan Kukel Atak, 18 Mart 2011’de sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi. 1994 yılında Cizre'de Temizöz'ün kurduğu ekipte görev aldığı ve Ramazan Uykur'u öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Temer Atak ise suç tarihinde askerde olduğu iddiasıyla 22 Haziran 2012’de tahliye edildi. Kamil Atak suç vasfı ve delil durumunun değerlendirilmesi sonucu 21 Aralık 2012’de; Hıdır Altuğ ve Fırat Altın (Abdulhakim Güven) 8 Kasım 2013’te, Cemal Temizöz ise 12 Eylül 2014’te tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak tahliye edildi. 23 Mart 2009’da Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı iken tutuklanan ve 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan Cemal Temizöz, 2010 yılında Yüksek Askeri Şurâ tarafından emekliye sevk edildi. Davada en son tutuklanan Burhanettin Kıyak ise, üç yıla yakın tutuklu yargılanmasının ardından 2 Nisan 2015’te adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı konularak tahliye edildi. Güvenlik gerekçesiyle Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesine nakledilen davanın 5 Kasım 2015 tarihli son duruşmasında tüm sanıklar hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verildi.

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS