Zorla Kaybedilenler Veritabanı

Abdullah Düşkün

Doğum Tarihi:1963-04-01
Doğum Yeri:Şırnak
Meslek:Muhtar
Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler:10
Kaybedilme Tarihi:1994-05-18
Kaybedildiği Yer:Şırnak, Cizre
Bedenin bulunduğu tarih:1994-05-20

Şüpheliler

İsim Katılım derecesi
Cemal Temizöz (Cizre İlçe Jandarma Komutanı) Şiddet veya zorlama içeren fiillere katılım şüphesi

Politik Sorumlular

İsim Görev
Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı
Tansu Çiller Başbakan
Nahit Menteşe İçişleri Bakanı
Seyfi Oktay Adalet Bakanı
Doğan Güreş Genel Kurmay Başkanı
Aydın İlter Jandarma Genel Komutanı
Ünal Erkan OHAL Bölge Valisi
Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü
Sönmez Köksal MİT Müsteşarı

Abdullah Düşkün'ün Zorla Kaybedilmesi

Abdullah Düşkün 1963 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Kereşa (Damlarca) köyünde doğdu. Köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşıyordu. İlk evlilğinden bir ikinci evliliğinden yedi çocuğu vardı. Yaşadığı köye devlet güçlerince sürekli baskınlar yapılıyordu. Abdullah Düşkün bu baskınlar sırasında sık sık gözaltına alınıyor, götürüldüğü karakolda ağır işkencelere maruz bırakılıyordu. Bir gün gözaltına alındığında annesi, eşi ve çocukları da karakola götürüldü, onlara zarar verileceği yönünde tehdit edildi, işkenceler gördü. Son olarak Fındık Karakolu Komutanı Uzman Çavuş Osman Çandar tarafından ölümle tehdit edilmişti. Kereşa köyü en son yapılan bir baskında devlet güçleri ve onlara bağlı hareket eden çevre köylerin korucuları tarafından boşaltıldı ve yakıldı.

Köylerinin boşaltılması üzerine Düşkün ailesi Cizre'ye göç etmek zorunda kaldı. 1994 yılı baharında, kurban bayramından dört gün önce Cizre’deki evlerine sivil giyimli, telsizli ve silahlı iki kişi geldi ve evdeki erkekleri sordu. Kapıya çıkan Abdullah Düşkün’den kimlik istendi, kimliğe bakan şahıs yanındakine “hayır bu değil” dedi. Ancak sonra tekrar döndüler. Gelenlerden birisi ince uzun boylu ve sarışın, diğeri daha kısa boylu, esmer, kilolu ve gür bıyıklıydı. Sarışın olanın belinde tabanca, sırtında da uzun namlulu silah vardı. Evde, Hediye Düşkün, Abdullah Düşkün, Abdullah Düşkün'ün annesi ve eniştesi Tacdin Düşkün bulunuyordu. Önce Tacdin Düşkün'ün, daha sonra da Abdullah Düşkün'ün kimliğine baktılar ve Abdullah Düşkün'e "bizimle gelmen gerekiyor" diyerek ayakkabısını giymesini söylediler. Abdullah Düşkün'ü yanlarına alıp evden çıktılar. Ailesi onların arkasından gitmek istedi, eşi, “eşimi götürmeyin, onu kaybetmeyin” dedi. Silahlı olan kişi uzun namlulu kaleşnikofunu onlara doğrultarak "bir adım daha atarsanız sizi vururum" dedi. Abdullah Düşkün beyaz Toros marka bir araca bindirilip götürüldü.

Aile önce korktuğu için hiçbir devlet kurumuna başvurarak onu soramadı. Sadece akrabalarından biri korucu olan bir tanıdıklarından yardım istedi. Bu korucu onlara Abdullah Düşkün’ü bir daha sormamalarını, bu işin peşini bırakmaları gerektiğini, yoksa aynı akıbeti paylaşacaklarını söyledi.

Abdullah Düşkün'ün evden götürülmesinden üç-dört gün sonra, bir minibüs şoförü ailesine Nusaybin’e bağlı Girefş köyünde yol üzerinde cansız bir beden bulunduğunu haber verdi. Bedeni köyün çobanı tarafından bulunmuştu. Bu haber üzerine Abdullah Düşkün’ün annesi Girefş köyüne gitti. Cenaze köylüler tarafından çoktan gömülmüştü. Köylüler, anneye gömdükleri kişinin elbiselerini ve saatini verdi, eşyalar Abdullah Düşkün'e aitti. O dönemde Girefş köyünün muhtarı Şehmus'un aileye verdiği bilgiye göre gömme işleminden önce jandarmaya bilgi verilmişti ve jandarma gerekli işlemleri yaptıktan sonra cenazeyi defin için bulan kişilere teslim etmişti. Bunun üzerine Abdullah Düşkün'ün annesi karakola gitti ve savcılığın olay yeri tutanaklarındaki fotoğraflardan oğlunu teşhis etti. Gömülmeden önce savcılık tarafından çekilmiş fotoğraflarda Abdullah Düşkün’ün kafasından silahla vurulduğu anlaşılıyordu. Hediye Düşkün olaydan iki sene sonra nüfus müdürlüğüne gittiğinde eşinin ölüm kaydının 20.05.1994 tarihiyle düşüldüğünü gördü.

Abdullah Düşkün’ün eşi Hediye Düşkün gözaltına alınması ve ölü bulunması ile ilgili olarak o dönemin koşullarından kaynaklı herhangi hukuki bir girişimde bulunamadı. Olayla ilgili ilk defa 25.03.2009 tarihinde Cizre Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe verebildi. Sonraki gün Cizre Savcılığında olayla ilgili ifadesi alındı. Savcılık 2009/430 dosya numarasıyla soruşturma başlattı. Soruşturmada zamanaşımı kararı verilmesinin ardından ailenin avukatı Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu.

© Zorla Kaybedilenler Veritabanı 2018. All Rights Reserved.
Website design by Eugene, Development supported by HURIDOCS